Pas Sirisë, Turqia do të pushtojë edhe Irakun - Lajme - Kosova Sot
Pas Sirisë, Turqia do të pushtojë edhe Irakun

Pas Sirisë, Turqia do të pushtojë edhe Irakun

Turqia është duke krye një operacion ushtarak prej gati dy muajsh në Siri, ndërsa mësohet se po përgatitet që ushtarët e tyre të futen edhe në Irak.

Lajmi u dha nga shefi i diplomacisë turke Mevlut Cavusoglu, i cili tha se po bëhen gati që në muajin maj të futën edhe në Irak për të luftuar kundër PKK-së, shkruan Hurriyet

"Operacioni në Siri përfundon në maj dhe pas kësaj ne do të shohim mundësitë që t'a shtrijmë atë edhe në Irakun e Veriut"., - tha ai për mediat pak orë më parë. 

Turqia është futur në zonën e Afrinit në Siri për të luftuar formacionet ushtarake të YPG, të cilat Ankaraja i cilëson terroriste.

(Kosova Sot)

21 orë e 40 minuta më parë
16/12/18