Vetëm 21 gra në krye të shteteve në botë - Lajme - Kosova Sot
Vetëm 21 gra në krye të shteteve në botë

Vetëm 21 gra në krye të shteteve në botë

Angela Merkel – Gjermani, Theresa May- Britani e Madhe, Jacinda Arden – Zelanda e Re…

Janë 18 vende të tjera në botë që kanë në krye të shteti  gra.

Gjithsej, bota sivjet ka 21 udhëheqëse nëpër shtete e, ndërsa 60 për qind e vendeve të botës nuk kanë nuk kanë pasur kurrë në krye të udhëheqjes një grua.

Në tetorin e vitit 2017, Jacinda Ardern është bërë figura e rilindjes së Zelandës së Re, një lloj si “Justin Trudeau” femëror.

E zgjedhur në moshën 37 vjeçe, ajo është udhëheqësja më e re vendit që nga viti 1856. Dhe, po ashtu, është e para që ka lidhur gjatë mandatit të vet. Para saj, femra të tjera kanë arritur në majë të pushtetit.

Gjermania e ka Angela Merkelin e Mbretëria e Bashkuar Theresa May, transmeton Koha.net shkrimin e të përditshmes franceze Le Figaro .

Sot, presidente ose kryeministre në botë janë 21 gra.

Me rastin e 8 marsit po publikojmë emrat e grave dhe të vendeve që ato udhëheqin.

Angela Merkel kancelare e Gjermanisë
Theresa May kryeministre e Britanisë së Madhe
Vigdís Finnbogadóttir kryetare e Islandës
Dame Marguerite Pindling guvernatore e përgjithshme e Bahamasit
Sandra Mason guvernatore e përgjithshme e Barbadosit
Dame Cécile La Grenade guvernatore e përgjithshme e Grenadës
Mercedes Rosalba Aráoz kryeministrie e Perusë
Michelle Bachelet kryetare e Kilit
Saara Kuugongelwa-Amadhila kryeministre e Namibisë
Erna Solberg kryeministre e Norvegjisë
Marie-Louise Coleiro Preca preca kryetare e Maltës
Dalia Grybauskait? kryetare e Lituanisë
Kersti Kaljulaid kryetare e Estonisë
Kolinda Granda Kitaroviç kryetare e Kroacisë
Ana Bërnabiç kryetare e Serbisë
Tsai Ing-wen kryetare e Taiwanit
Hilda Heine kryetare e ishujve Marshall
Dame Patricia Lee Reddy guvernatore e përgjithshme e Zelandës së Re
Sheikh Hasina kryeministre e Bangladeshit
Bidhya Devi Bhandari kryetare e Nepalit
Ameenah Gurib-Fakim kryetare e Mauricit
SHBA-ja, si fuqia më e madhe në botë, asnjëherë deri më tash nuk është udhëhequr nga një grua.

Nga gratë tashmë janë udhëhequr vendet si Franca, Mbretëria e Bashkuar, Kili, Argjentina ose Norvegjia.

Përgjatë historisë, 30 për qind e 190 vendeve të botës janë udhëhequr , me mandate të shkurta e të gjata nga gratë (nga dy muaj deri në 13 vjet). Nga këto vende edhe Franca ku vetëm Édith Cresson ka qenë kryeministre nga maji 1991 deri në prillin e vitit 1992.

Figaro nuk e ka përmendur mandatin e Atifete Jahajgës, presidente e Kosovës nga viti 2011 deri në vitin 2016.

Kjo gazetë francezë, përcjell Koha. net, shkruan se femrat kanë vetëm 10 për qind të pasurisë së botës, ndërsa pjesa tjetër, 90 për qind u përket burrave

Dy gra që janë në pushtet në vitin 2018, udhëheqin dy nga 20 vendet më të pasura në botë.

(Kosova Sot)

21 orë e 25 minuta më parë
19/12/18