Arabia Saudite u jep shtëpi milionëshe fëmijëve të Khashoggit si kompensim për vrasjen

  • 02 prill 2019 - 12:45
Arabia Saudite u jep shtëpi milionëshe fëmijëve të Khashoggit si kompensim për vrasjen

Arabia Saudite iu ka dhënë shtëpi miliona dollarëshe dhe pagesën e faturave mujore katër fëmijëve të gazetarit të vrarë, Jamal Khashoggi, si kompensim për vrasjen e babait të tyre, raporton Washington Post.

Mbretëria po përpiqet të arrijë një mirëkuptim afatgjatë me anëtarët e familjes Khashoggi për t’i inkurajuar ata që të vazhdojnë të përmbahen nga kritikat në lidhje me vrasjen e babait të tyre nga agjentët sauditë.

Në muajt e ardhshëm mund të ofrohen pagesa më të mëdha “ndoshta dhjetëra miliona dollarë”, si pjesë e negociatave për “paratë e gjakut”, thuhet në letër, sipas llogarive të zyrtarëve aktualë dhe ish-sauditë si dhe njerëzve të afërt me familjen, shkruhet në artikullin e Washington Post.

Negociatat për pagesat pritet të mbahen pas procesit gjyqësor së të akuzuarve për vrasjen e Khashoggit, sipas zyrtarëve dhe të tjerëve që folën për gazetën në kushte anonimiteti.

Kolumnisti i Washington Post, që jetonte në SHBA, u vra më 2 tetor të vitit 2018 në konsullatën saudite në Stamboll. Atje shkoi për të rregulluar dokumentet për martesën e planifikuar me një shtetase turke.

Khashoggi ishte kritik ndaj Princit të Kurorës Saudite.

Image

(Kosova Sot)