Vjedhja në Rinas, ish-kryeministri ngre dyshime për vrasjen e Admir Muratajt: E zhduku urdhri i…

  • 12 prill 2019 - 16:36
Vjedhja në Rinas, ish-kryeministri ngre dyshime për vrasjen e Admir Muratajt: E zhduku urdhri i…

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar më anë të një statusi në Facebook, ata që ai i quan si autorët e vërtetë të verdhjes spektakolare në aeroportin e Rinasit.

Berisha për këtë vjedhje bën përgjegjës, kryeminsitri Rama, ministri Lleshaj dhe ministren Balluku.

Image

Po ashtu në postimin e tij, ish-kryeministri hedh dyshime për vrasjen e Admir Muratajt.

“Sa për vrasjen e Admir Muratit me një plumb të vetëm në koke gjasat janë se ajo ishte një vrasje e planifikuar. Atë duket e zhduku sipas urdhrit banda e partisë për te mbyllur çdo problem prej tij. Nuk është e rastit që shqiptaret mësuan nga mediat greke emrin e te vrarit Admir Murati. Ky lajm flet vet.

Përveç këtij qëndrimi, njëlloj si padroni i tij, Vasal Kimiku, deklaroi edhe ai si padrinua i tij se fajin e ka koncesionari. Kurse ai qe prej 7 viteve ishte anëtarë dhe kryetar i bordit te Aviacionit Civil dhe tani ministër i Brendshëm njeriu absolutisht me përgjegjës për superskandalin nuk kishte asnjë përgjegjësi për vjedhjen shtetërore te 10 milionë euro nga banda e partisë”, thekson Berisha.


Statusi i plotë i Sali Berishës

Pse paratë në barkun e avionit ne Rinas i vodhën Edvini, vasali i tij Gjeneral Kanabisi dhe ndrikull Riformto??

Miq, natyrisht me ketë nuk dua të them se Edvini ishte ne timonin e mikrobuzit te tatimit hetimor apo se kishte veshur ne koke maskën tullace te Muratajt. Nuk dua gjithashtu te them se Vasal Kimiku, alias Gjeneral Kanabisi ishte personi me kamuflazh dhe antiplumb ne shkallen e ngarkimit te avionit apo shofer i furgonit te dyte te bandës me te famshme te partisë. Sikundër nuk dua te them se Ndrikull Riformato u fut ne barkun e avionit për t’ju treguar ngarkesat me para banditëve te partisë. Por megjitheketo unë u them shqiptareve se hajdute e vërtet te kësaj vjedhje shtetërore janë Edvini, me dy ndihmësit e tij; Gjeneral Kanabisin dhe ndrikull Riformaton. Le t’iu referohemi fakteve.

1- Vjedhja e parave ne pisten e avioneve eshte deshmi e zero sigurise se nje vendi dhe nuk ka ndodhur kurre me pare ne historine e ketij vendi. Kjo është dukuri ekskluzive e narko qeverise se Edvinit.

2- Ne fundin e qershorit te vitit 2016 banda e partisë vodhi 6 milione euro ne pisten e avioneve te aeroportit te Rinasit.

Çdo kryeministër qe është duar jashtë dhe qe ndjen minimumin qofte dhe nje nonagrame te përgjegjësisë zyrtare, shtetërore per superskandalin qe i ndodhi qeverise se tij ai perdor te gjithe fuqine e ekzekutivit, policine, shërbimet inteligjente, ushtrine, miraton çdo ligj dhe nxjerr çdo vendim, e krijon çdo strukture te domosdoshme qe ky superskandal te mos mund te perseritet kurre me.

Por Edvini është i vetmi kryeministër ne bote qe ndaj superskandalit te qershorit te vitit 2017 jo qe nuk mbajti asnje qendrim ndaj asnje zyrtari te përgjegjësisë per superskandalin, por beri sikur nuk kishte ndodhur madje disa syresh i beri edhe ministra.

Keshtu Gjeneral Kanabisi nga anetar i bordit te Autoritetit te Aviacionit Civil u shpërblye fillimisht me emerimin kryetar i ketij bordi dhe me pas me detyren e ministrit te brendshëm. Po keshtu ndrikull Reformato u lartesua ne detyren e ministres.

Rama eshte autori i superskandalit te vjedhjes se dyte te 10 milione eurove nga banda e partise pasi ai pas ngjarjes qe vërtet tronditi boten pa thene nje fjale te vetme vrapoi jashte vendi nga ku leshoi vetem dy rrejshta kod:

a- “fajin e ka kinezi” sikur te behej fjale për një ngjarje ne ndonjë province te Kinës apo sikur aeroporti i Rinasit te ishte një ekstraterritorialitet kinez ne zemër te Shqipërisë.

b-fjalia tjeter e Edvinit njeriut me logoren ditore me kilometrike e me profuze ne bote ishte: “respekt për policinë”

Me ketë fjali kod te dukej sikur falenderonte policinë qe nuk arriti te kape bandën e partisë dhe 10 milion eurot qe duhen për blerjen e votave.

Por përveç Edvinit hajna te tjerë kryesore ne ketë vjedhje jane edhe Gjeneral Kanabisi dhe Ndrikull Riformato.

Gjeneral Kanabisi keshilltari dhe kandidati per president i Edvinit i presupozuar me njohuri ne fushen e sigurise ishte prej 7 vitesh antare dhe pas vjedhjes se pare edhe kryetar i bordit te Autoritetit te Aviacionit Civil, institucionit pergjegjes direkt para qeverise, qytetareve shqiptare dhe komunitetit nderkombetar per sigurine e aeroportit te vendit. Gjeneral Kanabisi, qe ne drejtim te bordit mund te merrte vete dhe ti propozonte Edvinit çdo mase per garantimin e sigurise se aeroportit, pas vjedhjes se pare nuk beri gje tjeter veçse mbushi xhepat me shperblimet nga bordi. Ai me qendrimin e tij kontribuoi direkt tashme edhe si minister i brendshme qe banda e partise te kryente me sukses vjedhjen shteterore te 10 milione eurove per zgjedhjet e ardhshme.

Ne perputhje me misionin e tij, Gjeneral Kanabisi apo Vasal Kimiku, qe u hedh gaz helmues luftarak qytetareve te Tiranes ne shtepite e tyre ne ora 6:00 te mengjesit, deklaron me nje qetesi kriminale dhe duke mashtruar pafytyrësish shqiptaret se policia beri ne kohe detyren, duke u tallur keshtu me cinizem me shqiptaret.

Me ketë deklarate kod per policine, e cila nuk kapi asnje nga banditet, nuk kapi asnje thes me euro, te dukej sikur thoshte policia garantoi suksesin e operacionit te superskandalit qe jehoi fuqishem ne mbare boten.

Sa per vrasjen e Admir Muratit me nje plumb te vetem ne koke gjasat jane se ajo ishte nje vrasje e planifikuar. Atë duket e zhduku sipas urdherit banda e partise per te mbyllur çdo problem prej tij. Nuk eshte e rastit qe shqiptaret mesuan nga mediat greke emrin e te vrarit Admir Murati. Ky lajm flet vet.

Përveç ketij qëndrimi, njelloj si padroni i tij, Vasal Kimiku, deklaroi edhe ai si padrinua i tij se fajin e ka koncesionari. Kurse ai qe prej 7 viteve ishte anetare dhe krytar i bordit te Aviaicionit Civil dhe tani minister i brendshem njeriu absolutisht me pergjegjes per superskandalin nuk kishte asnje pergjegjesi per vjedhjen shteterore te 10 milione euro nga banda e partise.

Ne superskandalin e vjedhjes ne barkun e avionit ne pisten e aeroportit te Rinasit ne tave eshte edhe ndrikull Reformato.

Ndrikulla perbenin me Enon avokatin e Reformatos dhe aksionerin e ICTS, bashkeshortes se Joanes, shefes te kabinetetit te saj, treshen mafioze me te fuqishme te Edvinit ne aeroportin e Rinasit.

Ishte kjo treshe famoze qe shnderroi aeroportin e Rinasit ne bazen e narkoflotes ajrore te Reformatos, qe e kalonte ate jashte kontrollit te sistemit TIMS dhe skanimit qe shtroheshin ne lokale me Reformaton etj etj.

Pas skandalit me Reformaton, te supervjedhjes ne Pisten e avioneve te 6 milion euro ne fundin e qershorit te vitit 2016, Ndrikulla ne fjale, anetare e bordit te Autoritetit Civl dhe drejtoreshe e Antes, u be njeriu me i rendesishem ne aeroportin e Rinasit. Ajo konfidente e njohur e hershme e krye kreut te Meduzes bente ligjin ne Rinas. Ajo kishte mundesi dhe fuqi te bente çdo emerim, propozim dhe te jepte çdo urdher per sigurine e aeroportit te Rinasit. Por jo. Per suksesin e ketyre skandaleve ajo emerohet ministre e transportit, energjise etj etj. Kurse ndrikull Joana lartesohej dhe zevendesoi ne te gjitha detyrat ndrikull Reformaton duke patur krah te djathte dhe te majte kumbar Eno Bushin, bashkeshortin e saj dhe aksioner kryesor i kompanise se sigurise se aeroportit.

Nga dita e ndodhjes se superskandalit e gjer sot ndrikull Reformato, e pafajshme se vjedhja u krye, u thote shqiptareve se fajin e ka koncesionari, se fajin e ka kinezi, se fajin e ka dreqi dhe i biri por vetem ajo jo.

Miq, pergjegjesia njerezore, njohja e saj eshte tipar qe dallon njeriun e qyteteruar nga njeru primitiv. Ajo nuk ekziston vetem per vrasesit, hajdutet, kriminelet dhe njerezit primitiv, trojka Edvin-Vasal-Belushke primitiv nuk jane! sb

(Kosova Sot)