Reagon edhe Vuçiq: Jam i tronditur nga...

  • 24 prill 2019 - 15:12
Reagon edhe Vuçiq: Jam i tronditur nga...

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha sot se ishte shumë i shqetësuar për siç tha “parandalimin e Listës Serbe që të marrin pjesë në zgjedhjet në Kosovë”.

Kreu i shtetit serb këto komente i bëri në Pekin me ç’rast theksoi se ata do të diskutojnë për çështjen me udhëheqësit e Kinës dhe Rusisë në Pekin, si dhe me kancelaren gjermane Angela Merkel në takimin e 29 prillit në Berlin. 

Vuçiq ka shtuar se Kosova do të jetë një nga çështjet kyçe në diskutimet me Presidentin e Rusisë dhe Kinës, Vladimir Putin dhe Xi Jinping, Vuçiq tha se ishte i tronditur nga “paturpësia dhe guximi i Prishtinës” pas vendimit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të Kosovës për moscertifikimin e kandidatëve të Listës Serbe për kryetarë të katër komunave në veri të Kosovës.

(Kosova Sot)