19 gjërat e çmendura që mund të ndodhin vetëm në Kinë

  • 05 maj 2019 - 13:11
19 gjërat e çmendura që mund të ndodhin vetëm në Kinë

“Ne nuk do ta bënim!” – ky është mendimi që shumë turistë kanë kur vizitojnë Kinën. Tërheqja kryesore e këtij vendi janë pikërisht  banorët e saj,  me traditat, rregullat dhe nganjëherë zakonet qesharake. Ky artikull do t’ju tregojë për ngjarje interesante dhe madje gjëra tronditëse që ndodhin herë pas here në Kinë.

1.Në Kinë, ju mund të merrni pjesë në gara ku njerëzit duhet të hanë speca djegëse ndërsa zhyten në një pishinë të mbsuhur me to. Shpresojmë që lufta të shpërblehet me çmit të lartë.

2.Besoj që e dini tashmë se popullsia e Kinës është e madhe? Më poshtë mund të shihni një foto nga një resort në Kinë.

3.Të mbash pesh në hapësirën e klavikoles është një prirje popullore në Kinë për vajzat për të treguar se sat ë dobëta janë.

4.Berberët mund përdorin në mënyrë të plotë imagjinatën e tyre

5.Nëse dëshironi të relaksoheni, nuk keni nevojë të shkoni në një SPA. Ju mund të gjeni një masazhist kudo, edhe në rrugë.

6.Ushtrimet e ekipeve të ndryshëm  në natyrë të hapur ndihmojnë Kinezët të qëndrojnë në gjendje të mire fizike.

7.Kina cilësohet si mbretëria e gjërave fallso dhe nuk pushon kurrë të na habisë me kreativitetin e saj.

8.Nëse ju merrni një manikyr atje, çdo gisht duhet të shkëlqejë.

9.Pas një jave të vështirë pune, shumë njerëz në Kinë veshin pizhame dhe i mbajnë ato deri të hënën. Quhet modaliteti  ‘fundjavë’ dhe përfshin daljet, pazaret dhe ngrënien në restorante.

10.Populli kinez gjithmonë mban një termos me ujë të nxehtë me vete. Pirja e ujit të nxehtë ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve.Nuk doni të sëmureni? Pini ujë!

11.Shumë pak njerëz kujdesen për rehatinë e tyre në Kinë. Ju mund të blini një biletë pa një vend të caktuar , madje edhe në një tren me distancë të largët.

12.Ushqimi i tyre në rrugë është shumë ekzotik. Do të donit një akrep në një shkop?

13.Bizelet janë shumë të respektuara në kulturën kineze. Një akullore e bërë nga bizelet pothuajse konsiderohet një trajtim kombëtar.

14.Ky është reagimi i popullit kinez kur shohin një bionde me sy blu.

15.Edhe një evropian/e me flokë të errët mund të ndihet si një yll i famshëm në Kinë

16.Trafiku rrugor në Kinë është një “univers” krejt i ndryshëm nga i yni, me rregullat e veta që vështirë se mund të kuptohen nga të huajt.

17.Shumë banorë të Kinës duhet të veshin maska ëmjekësore për shkak të ajrit tepër të ndotur. Për ta bërë atë të duket bukur, ata i kthyen këto maska në një aksesor mode.

18.Dhëmbët prej “vampiri” janë një prirje e pazakontë që shumë njerëz aziatikë e pëlqejnë. Në qoftë se natyra nuk ju ofron dhëmbë të mprehta, ju mund ta vendosni atë në një klinikë dentare.

19.Ata lodhen shumë në jetën e tyre të përditshme dhe për këtë arsye shumë lehtë mund të flenë gjumë  në çdo moment, në çdo vend.

(Kosova Sot Online)