Caktohet dita për mbajtjen e seancës për inicimin e Tribunalit për krimet serbe

  • 13 maj 2019 - 12:21
Caktohet dita për mbajtjen e seancës për inicimin e Tribunalit për krimet serbe

Kryesia e Kuvendit në mbledhjen e thirrur nga kreu i legjislativit, Kadri Veseli, ka marrë vendim që të enjten të mbahet seancë për inicimin e Tribunalit Ndërkombëtar për krimet serbe në Kosovë.

Bilall Sherifi shef i Grupi Parlamentar i Nisma-s pas tha se ditën e enjte pika e rendit të ditës në seancë do të jetë për gjenocidin, krimet kundër njerëzimit dhe krimet e luftës në Kosovë.

“Jam në cilësinë e komisionit Ad-hoc për rezolutën e gjenocidit në Kosovë, komisioni ka përfunduar punën e vet e ka dërguar në kryesi dhe kryesia mori vendim që pika për rezolutën e propozuar nga komisioni Ad-hoc të jetë në rend dite ditën e enjte”, tha Sherifi.

(Kosova Sot Online)