Deklarata e fortë e Bashës: Propozimi për ndryshimin e kufijve të Kosovës më është bërë edhe mua nga serbët

  • 18 maj 2019 - 07:37
Deklarata e fortë e Bashës: Propozimi për ndryshimin e kufijve të Kosovës më është bërë edhe mua nga serbët

Gjatë takimit me komunitetin shqiptar në Londër, kryetari i PD-së Lulzim Basha nuk ka pa prekur edhe çështjen e ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi.

Kreu i opozitës pohoi për herë të parë se, propozimi për ndryshimin e kufijve të Kosovës i është bërë edhe atij nga ana e palës serbe.

“Në lidhje me historinë e hapjes sërish të diskutimit të kufijve. Një miku ynë i përbashkët, ish Minisitri i Jashtëm Besnik Mustafaj tha para pak ditësh se çdo ministri të jashtëm i është propozuar ndryshimi i kufijve të Kosovës. S’e kam thënë më parë, por po e them tani nga Londra: Po, po. Edhe mua më është propozaur. Kanë ardhur, në atë kohë,  autoritetet serbe dhe më kanë paraqitur idenë e ndryshimit të kufijve të Kosovës. Këtë e di unë, e di udhëheqja aktuale e Kosovës, se i kam informiar, e dinë partnerët tanë nga Uashingtoni në Londër, nga Brukseli në Berlin.

Ju thashë më parë që jam i tmerruar nga papërgjegjësia totale, me të cilën ata mendojnë se mund të rikthejnë kohën e Millosheviçit apo kohën e luftrave të periudhës së Kongresit të Berlinit. Këta mendojnë akoma si të jenë në shekullin e 19-të. Po kurrë nuk ma kishte marrë mendja se idetë që do të dëgjoja nga goja e Vuk Jeremiçit dhe Ivica Daçiç, do t’i dëgjoja më vonë si ide origjinale nga goja e Edi Ramës dhe e Hadhim Thaçit. Këtë nuk ma kishte marrë mendja kurrë!”, u shpreh Basha.

(Kosova Sot Online)