Moti sot në Kosovë, sipas IHMK’së

  • 23 qershor 2019 - 10:29
Moti sot në Kosovë, sipas IHMK’së

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot në pjesën e parë të ditës do të mbajë mot kryesisht me diell, pasdite me vranësira të dendura dhe vende–vende me shi dhe stuhi lokale.

Sipas IHMK-së, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 15-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 29-32 gradë Celsius.

“Indeksi UV mbetet i lartë dhe kontakti direkt me diellin, mundësisht të jetë i kufizuar. Gjithashtu edhe presioni atmosferik do të qëndrojë mbi vlerat e normales. Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja me shpejtësi 1-8m/s. Java e ardhshme parashihet të jetë me reshje shiu dhe shkarkime rrufesh”, thuhet në njoftim.

(Kosova Sot Online)