6 vjetorin e marrëveshjes Kosovë-Serbi, Kurti e kujton si ditë kthese teposhtë

  • 27 qershor 2019 - 11:25
6 vjetorin e marrëveshjes Kosovë-Serbi, Kurti e kujton si ditë kthese teposhtë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka kujtuar gjashtëvjetorin e ratifikimit të marrëveshjes së arritur ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, lidhur me normalizimin e marrëdhënieve.

Kurti thotë se nga ajo ditë është vërtetuar se dialogu Kosovë-Serbi nuk ka prioritet integrimin evropian të Kosovës por anëtarësimin e Serbisë në BE.

Sipas tij, dialogu për normalizim nuk ka normalizuar as dialogun, duke theksuar se 27 qershori 2013 ishte ditë e zbaticës së madhe në shtetndërtimin demokratik të Kosovës.

 

(Kosova Sot Online)