Temperatura sot në Britani është 38 gradë, rekord për këtë vend

  • 24 korrik 2019 - 11:50
Temperatura sot në Britani është 38 gradë, rekord për këtë vend

Britanikët sot përballen me ditën më të nxehtë të rregjistruar ndonjëherë, raporton Daily Mail.

Dje temperaturat ishin 36 gradë Celcius, ndërsa sot është 38 gradë një rekord për muajin korrik në Britani të Madhe.

Mbrëmë në këtë vend kishte pasur stuhi të forta dhe rrufe, due bërë që moti të jetë shumë i paparashikueshëm.

Autoritetet kanë marrë masa për këtë valë të re të nxehtësisë. Qarkullimi i trenave është bërë më i rrallë pasi që hekuri mund të arrijë temperaturën deri në 50 gradë dhe është rrezik për shkrirje.

Shumë persona u janë drejtuar plazheve për të u freskuar.

Gjithsesi nesër pritet që të ketë rëine të temperaturave në Britani. 

(Kosova Sot Online)