Policia kanadeze po i kërkonte të dyshuarit për vrasje, gjen një ari polar

  • 28 korrik 2019 - 08:30
Policia kanadeze po i kërkonte të dyshuarit për vrasje, gjen një ari polar

Rreziku për t’u sulmuar nga një ari polar është bërë realitet për një grup policësh dhe ushtarësh kanadezë, të cilët ishin vënë në kërkim të dy personave të dyshuar për vrasje të një qytetari australian dhe të dashurës së tij amerikane.

Kërkimi për dy personat e dyshuar, Kam McLeod dhe Bryer Schmegelsky, vazhdoi të shtunën edhe me ndihmën e helikopterëve të Forcave Ajrore Mbretërore të Kanadasë në zonën e egër natyrore afër Gillamit.

Gjatë operacionit të kërkimit për vrasësit e dyshuar, Policia Mbretërore e Kanadasë gjeti diçka tjetër. Ata e publikuan një fotografi të një ariu polar, i cili u pa rreth 200 kilometra në veri të Gillamit.

Banorët e këtij rajoni kanë thënë se të dyshuarit do të përballen me shumë rreziqe, nëse kanë vendosur të fshehën në këtë pjesë. Ata do të përballen me arinjtë polarë dhe arinjtë e murrmë, ujqërit, mushkonjat e zeza, shkurre të dendura dhe moçalishte.

McLeod dhe Schmegelsky janë arratisur pasi dyshohen për vrasjen e dy personave, që u gjetën skaj një autostrade në skajin perëndimor të Kanadasë, shkruan “The Guardian”.

(Kosova Sot Online)