Si pritet të jenë temperaturat të premten dhe të shtunën në Kosovë?

  • 15 gusht 2019 - 20:51
Si pritet të jenë temperaturat të premten dhe të shtunën në Kosovë?

Fusha të presionit të lartë nga Mesdheu do të fillojnë të shtrihen mbi rajon, ku ditëve në vijim do të favorizojnë mot më stabil, me kthjellime dhe diell, parashikon Prishtina Weather.

Ndërkohë, masat e freskëta ajrore që kanë depërtuar edhe mbi vendin tonë do të mbajnë temperaturat rreth vlerave mesatare, thekson shërbimi i meteorologjisë.

PW njofton se nga fillimi i javës së ardhshme sërish pritet të rikthehet moti i nxehtë, me temperatura maksimale që mund të luhaten ndërmjet 32C deri 35C.

Parashikimi për datat 16-17 gusht:

16.08.2019 – Në mëngjes më freskët, gjatë ditës kryesisht kthjellët dhe me diell. Erë e lehtë dhe mesatare nga verilindja 4-9m/s. Indeksi UV: 8.

17.08.2019 – Në mëngjes freskët. Kryesisht me diell, pasdite me vransira kalimtare. Erë e lehtë nga verilindja 1-5m/s. Indeksi UV: 8.

(Kosova Sot Online)