Vrau të riun shqiptar, si justifikohet italiani në gjyq. Krahas burgut, do paguaj edhe një shumë të madhe eurosh për familjen në Shqipëri

  • 11 tetor 2019 - 18:47
Vrau të riun shqiptar, si justifikohet italiani në gjyq. Krahas burgut, do paguaj edhe një shumë të madhe eurosh për familjen në Shqipëri

Më 14 dhjetor 2013, në Franzoni, një 35-vjeçar italian qëlloi dhe vrau me armë zjarri një 26 vjeçar shqiptar, i quajtur Eduard Ndoj, i cili kishte shkuar për të grabitur në shtëpinë e tij.

“Unë nuk doja ta vrisja, ai po ma vidhte pushkën nga duart e tij”, tha italiani i akuzuar për ngjarjen, teksa u dënua me 9 vite burg. Gjykata e Kasacionit konfirmoi dënimin e Shkallës së Parë dhe të Apelit. Ai do të kryej dënimin në një burg në Brescia.

Hetuesit kanë një mendim tjetër: “Nuk pati asnjë zënkë dhe askush nuk po vidhte pushkën e tij”.

Ishte një gjueti e vërtetë ndaj njeriut që zgjati orë në një qytet të vogël të Brescia. Mirko Franzoni, pasi iu grabit shtëpia, shkoi në kërkim të hajdutit të armatosur me pushkë dhe e vrau, sipas gjykatësve.

Sipas vendimit , i gjithë qyteti i Serle mori pjesë në kërkim, aq shumë sa babai dhe vëllai i Franzoni janë nën hetim për dëshminë e rreme. 

“Dëshmitarët” – është shkruar në fjalitë e shkallës së parë dhe të dytë – “janë përpjekur në çdo mënyrë të fshehin se ata ishin takuar dhe argëtuar në prani të një trupi pajetë”.

Vendimi thotë se ata kishin kohë që ishin takuar dhe kishin diskutuar për atë që ndodhi duke përpunuar teorinë e aksidentit, i përcjell më pas me telefon.

Thirrja për karabinierët, sipas magjistratëve, ka filluar një orë pas vdekjes së 26-vjeçarit. Për Franzoni ka edhe kompensimin që duhet të paguhet: 50 mijë euro secili për prindërit e viktimës, 25 mijë për vëllain e tij.

Krahas llogarisë 125 mijë euro, shtohen edhe 9,600 euro kosto gjyqësore që burri nuk ka paguar ende.

(Kosova Sot Online)