Trump, Merkel, Erdogan, Rama… Mbretëresha britanike mbledh liderët e shteteve të NATO’s

  • 03 dhjetor 2019 - 23:08
Trump, Merkel, Erdogan, Rama… Mbretëresha britanike mbledh liderët e shteteve të NATO’s

Liderët e shteteve dhe të qeverive janë mbledhur në Londër ditën e sotme (3 dhjetor) të festojnë 70 vjetorin e krijimit të NATO-s.

Londra është pikërisht vendi i parë i zyrave të saj në vitin 1949 ndërkohë që Britania bënte pjesë në 12 vendet e para që iu bashkua kësaj aleance.

Mbretëresha Elizabeta ka organizuar një pritje në Buckingham Palace ku ishin prezent liderë politik si Donald Trump, Angela Merkel, Recep Tayyip Erdogan, dhe kryeministri i Shqipërisë Edi Rama.

Ditën e nesërme, liderët e shteteve do të takohen në për të diskutuar mbi çështje sigurie, luftën ndaj terrorizmit dhe dhe të përmirësimit të strukturave të NATO-s.

Image

(Kosova Sot Online)