Vrasja e kosovarit në Angli, ‘Daily Mail’ sjell detaje të reja nga jeta luksoze

  • 04 janar 2020 - 11:49
Vrasja e kosovarit në Angli, ‘Daily Mail’ sjell detaje të reja nga jeta luksoze

Vrasje e realizua me efikasitet të pamëshirshëm, si diçka nga një film aksion në Hollywood, ose, ndoshta më i përshtatshëm, një dramë e krimit të Noir Scandi . 

Flamur Beqiri, 36-vjeçar ishte duke u kthyer nga shëtitja me gruan dhe djalin e ri në shtëpinë e tyre 1.8 milion paundeshë në një nga rrugët ku jetojnë shumë të pasur në Battersea, në jug-perëndim të Londrës, rreth orës 9 të mëngjesit në prag të Krishtlindjes kur një person i vetëm doli në heshtje si nga “hija” dhe e qëlloi për vdekje, katër plumba në trup dhe një final, në kokë.

Fqinjët dëgjuan pesë të shtëna. Katër, në vazhdimësi të shpejtë, thuhet se u qëlluan në shpinën e Beqirit. Pasi ai u rrëzua në tokë, një plumb u shkarkua në kokën e tij në distancën e afërt, ndërsa vrasësi u arratis.

Beqiri mbeti në një pellg gjaku ndërsa gruaja e tij, Debora Krasniqi, ulëriti për ndihmë. Megjithë përpjekjet e një infermiere që jetonte afër dhe mjekëve nuk kishte mbetur më asgjë për të bërë për të. Ai kishte vdekur.

Në ditët që pasuan, doli se Beqiri ishte ajo që policia pëlqen ta quante një njeri me ‘lidhje’.

Emigranti me origjinë shqiptare u emërua pak më shumë se një dekadë më parë si një nga burrat më të kërkuar në Suedi, vendi ku ai u rrit, mes pretendimeve se ai ishte kryesori i një bande ndërkombëtare droge të kapur kontrabandë kanabisi me një vlerë  2 milionë funte.

Ai u arratis për gati dy vjet, por përfundimisht iu dorëzua policisë suedeze. Pas një ndalimi të shkurtër në paraburgim dhe një mosmarrëveshje të çuditshme ligjore, ai u lirua për vepra të drogës, por u dënua për akuza më të vogla, iu dha një dënim me kusht dhe një gjobë, dhe u lejua të dal i lirë.

Sipas burimeve të burgut të cituara këtë javë në shtypin Suedez, Beqiri dhe bashkëpunëtorët e tij menjëherë rifilluan tregtinë e tyre kriminale fitimprurëse. Sidoqoftë, ata filluan në një luftë me një band me grupe rivale që kërkonin të kontrollonin rrugët e kokainës dhe kanabisit nga Maroku, përmes Spanjës, në qytetin e Beqirit, në Malmo.

Ndërsa mosmarrëveshja u përshkallëzua, disa nga miqtë e tij u sulmuan. Vitin e kaluar, një nga ta u vra. Por  në atë kohë Beqiri ishte në Mbretërinë e Bashkuar, pasi kishte marrë rezidencën në Londër në 2015 pasi  që kishte marrë dy kërcënime me vdekje.

Një nga dy motrat e tij doli të jetë Misse Beqiri, një ish-modele e të brendshmeve dhe ‘influencer ’i mediave sociale i cili në vitin 2014 u martua me portierin e Manchester United Anders Lindegaard, dhe dy vjet më vonë luajti në një seri televizive realiteti, The Real Houseëives Të Cheshire. 

Ishte përmes Misse që Flamur takoi gruan e tij Debora, një zeshkane e dashur për të postuar në Instagram imazhe nga pushime ekzotike, makina luksoze dhe udhëtime të shumta.

Dasma e tyre, në tetor 2018, ishte jashtëzakonisht luksoze në Liqenin e Como në Itali. Veshja e nuses ishte magjepsëse, të ftuarve iu dhanë cigare kubane me emrin e çiftit. Vlerësohet të ketë kushtuar më shumë se 1 milion.

Por pas kësaj fasade magjepsëse kishte pikëpyetje pa përgjigje që u sollën në fokus pas vrasjes në prag të Krishtlindjes.

Pse Zyra e Brendshme i lejoi këtij krimineli të dënuar, me lidhje të njohura për kontrabandën e drogës dhe krimin e organizuar, të transferohet në Mbretërinë e Bashkuar, edhe nëse shtetasit suedez, si shtetas të BE-së, lejohen të punojnë këtu pa viza?

Si menduan autoritetet që ai kishte krijuar para për të financuar stilin e jetës së tij dhe t’i lejonte atij të blinte një pronë luksoze? Pse u lejua ai dhe bashkëpunëtorët e tij të krijonin një sërë biznesesh të errëta në Mbretërinë e Bashkuar, përmes të cilave shuma të mëdha parash duket se kanë lëvizur?

Në kërkimin e përgjigjeve, duhet të kthehemi në mesin e viteve 2000, kur Beqiri, i njohur për miqtë si Aleks, jetonte në Malmo, shkruan mes tjerash Daily Mail.

Një shtetas suedez me dy motra – Misse dhe Valentina, një blogere e modës që drejton një faqe të internetit të quajtur VBfashionbook – ai ksihte ardhur si fëmijë nga Shqipëria komuniste, për në qytetin e tretë më të madh të Suedisë, ku prindërit e tij (tani të divorcuar) Jakup dhe Ramize akoma jetoj.

Pas kthimit në shtëpi në Malmo, ai vazhdoi të zbehej në biznesin e muzikës, duke themeluar një etiketë të quajtur 20/20 Records, e cila përfaqësonte një numër të vogël të artistëve të vallëzimit dhe hip-hopit, asnjëri prej të cilëve nuk gëzonte sukses të madh.

Sipas burimeve, të cituara në shtypin Suedez, ai gjithashtu mbeti i përfshirë në krimin e organizuar, me lidhje me rrjetet që importonin kokainë dhe kanabis nga Evropa Jugore. Karriera e Beqirit u zbeh në 2014, kur ai filloi të marrë kërcënime për vdekje për shkak të një mosmarrëveshje midis bashkëpunëtorëve të tij dhe një bande lokale rivale të drogës.

Nga frika për jetën e tij, ai u transferua në Londër, shtëpia e të dashurës së tij të re Debora Krasniqi. Edhe pse ai ishte një kriminel i dënuar, ai duket se nuk ka hasur në ndonjë kontroll të rëndësishëm nga autoritetet të imigracionit.

Fillimisht, duket se çifti jetonte në një apartament me qira pranë Parkut të Regent. Atëherë ata u zhvendosën në një pronë në Hampstead, përpara se të blinin një shtëpi të madhe me katër dhoma gjumi në Rrugën e Kishës Battersea.

Shtëpia, e regjistruar tani në emrin e Debora, kushtoi 1.7 milionë funta në shtator 2017. Çifti më pas harxhoi shuma të mëdha parash për ta përmirësuar atë, duke parashtruar të paktën tre aplikacione planifikimi për punë ndërtimore, përfshirë një projekt për të ngritur çatinë e tij nga disa inç, rrisni përmasat e një shtrirjeje të katit të parë dhe zëvendësoni derën e përparme tradicionale me një derë moderne sigurie.

Pasi krijuan shtëpinë e tyre të ëndrrave, ata zyrtarizuan lidhjen e tyre, duke paguar dhjetëra miq dhe familje për të fluturuar në dasmë në Itali, duke i vendosur ato në Grand Hotel Imperiale, një vendpushim me katër yje dhe banjë, ku dhomat standarde kushtojnë deri në 600 euro në natë.

Ata u martuan në Tetor 2018 në Villa d’Este, një grumbull i shekullit të 16-të pranë Liqenit të Komos në 25 hektarë kopshte zbukurimesh.

Në gusht të vitit të kaluar, në atë që policia beson se ishte një sulm hakmarrjeje, Naief Adawi, 33 vjeç, u vu në shënjestër nga një bandë para një dyqani në qytetin Suedez.

Ai shpëtoi pasi ia dorëzoi fëmijën gruas së tij Karolin, një mjeke. Por, personi i armatosur, që besohet të ishte Sirian, e qëlloi Karolin tetë herë, një herë në kokë ndërsa ajo ishte  e shtirër në trotuar.

Adaëi ndodh që të jetë një mik i ngushtë i Beqirit, i cili mori pjesë në dasmën e tij në Itali vitin e kaluar.

Policia në Suedi ka përshkruar ngjashmëritë midis vrasjes së Karolin dhe gjuajtjes në Battersea. Dhe ka pak arsye për të supozuar se vrasjet do të ndalet.

(Kosova Sot Online)