Abdixhiku reagon pas sulmit ndaj Hotit: Po tremben nga era shtet

  • 22 shkurt 2020 - 13:18
Abdixhiku reagon pas sulmit ndaj Hotit: Po tremben nga era shtet

Për sulmin e sotëm me vezë ndaj Avdullah Hotit ka reaguar edhe ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku.

Ai thotë se një sulm i tillë është i trishtë në çfarëdo askepti që ta shikosh. Ndërkohë ka komentuar edhe fjalët që përdorin sulmuesit gjatë sulmit.

Sipas Abdixhikut argumentet s’mund të zëvendësohen me sharje e terma “tradhtarë dhe shpihunë”

Përveç tjerash ministri i LDK’së ka thënë se dikush po trembet nga ‘era shtet’, terminologji që Ramush Haradinaj e kishte përdorur kur e kishte vendosur taksën.

Reagimi i plotë:

 Shteti, era shtet si akt e si koncept i tremb. Pa pushtet e me gjithë reformat që pritet të vijnë rend bëhen edhe më agresiv.

Sulmi ndaj Zv.Kryeministrit Hoti është i trishtë – si mjet, si formë, si arsye. Argumentet s’mund të zëvendësohen me sharje e dhunë – me terma “tradhëtarë e shpihunë”! Është viti 2020.

Përpjekjet agresive për të ndaluar kthimin e Republikës në rrugë të mbarë e për të na izoluar e dërguar të gjithëve në theqafje – duhen të dënohen nga secili me minimalisht dinjitet.

(Kosova Sot Online)