Shtohen me ritme të frikshme rastet në Itali, ja 5 rajonet e prekura

  • 23 shkurt 2020 - 14:42
Shtohen me ritme të frikshme rastet në Itali, ja 5 rajonet e prekura

Ndërkohë që bilanci total i viktimave nga koronavirusi në botë kapërceu 2.400, numri i të prekurve në Itali ka mbërritur në 130, e 89 prej këtyre rasteve janë në Lombardi. 26 prej personave të infektuar janë aktualisht në terapi intensive. Dy janë vdekjet në vendin fqinj dhe pesë rajonet e goditura: Lombardia, Veneto, Emilia Romagna, Lazio e Piemonte.

Rasti më i fundit i regjistruar ishte ai i një 17 vjecari, të cilit temperatura e lartë i kishte nisur të premten. Në Milano është propozuar mbyllja e shkollave, muzeve e kinemave. Në Veneto shkollat janë mbyllur ndërkohë e janë pezulluar dhe karnavalet e Venecias, ndërsa deri në 1 mars atje nuk do të organizohen evente sportive. 

Rastet e infektimit me Covid-19 në vendin fqinj po rriten me shpejtësi dhe qeveria ka marrë masa emergjente për frenimin e epidemisë. Pjesë e tyre ishte dhe nxjerrja e një dekreti për izolimin e komunave të goditura nga sëmundja, duke i ndaluar hyrje- daljet banorëve, teksa veriu i vendit praktikisht është blinduar, siç thonë mediat lokale.

Vazhdon sakaq kërkimi “për pacientin zero”; mbetet ende mister se kush e përhapi i pari virusin, teksa 78 vjecari Adriano Trevisan, i pari që vdiq nga Covid 19 në Itali, në 9 shkurt kishte parë derby-n Inter-Milan në një bar bashkë me 8 tetë kineze, dy nga të cilët nuk kishin shumë që ishin kthyer nga Kina. Ndërkohë masat e forta në rajonet veriore përfshijnë edhe pezullimin e disa ndeshjeve të Serisë A.

(Kosova Sot Online)