Konjufca – LDK’së: Pse heshtët kur Thaçi ua shkarkoi Nekibe Kelmendin

  • 25 mars 2020 - 14:38
Konjufca – LDK’së: Pse heshtët kur Thaçi ua shkarkoi Nekibe Kelmendin

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca i ka pyetur në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës, Lidhjen Demokratike se pse kanë heshtur kur dikur ishte shkarkua nga pozita e ministres, Nekibe Kelmendi.

“Sa i përket ksaj që LDK’ja shumë është hidhëru me shkarkimin e z.Veliu e kam një pyetje për LDK’në ku ishit kur u shkarkua e ndjera Nekibe Kelmendi prej Hashim Thacit. LDK’ja e ka ulë kokën edhe e ka vazhdu koalicionin, përgjigja është shumë e thjeshtë, sepse për kta shumë më e rëndësishme është partneriteti afatgjatë dhe vegzat tjera që ju kanë mbetë të mëparshme”, ka thënë Konjufca.

Ai ka shtuar se kanë menduar se ky koalicion do t’i kontribonte shkëputjes së lidhjes së LDK’së me PDK’në, mirëpo, shton se ka ndodhur e kundërta.

“Na menduam që ky koalicion do t’i kontribonte shkëputjes së lidhjes me PDK’në përkundrazi sa më thellë ka shku puna, menjëherë kanë fillu me u shfaqë probleme. Pse problemet filluan me u shfaqë pak para se me nis lufta kundër korrupsionit, kujt po i pengoj kjo punë, kjo për tarifën ka qenë premti i 25-të na i kemi fitu zgjedhjet me tjera premtime. Këto argumente të LDK’së fare nuk qëndrojnë, e përbijnë kur shkarkohen ministrat Hashim Thacit e jo Albin Kurtin, aq më pak kur diferenca është e qartë, një zonjë e nderuar si Nekibe Kelmendi dhe një ministër që gjithmonë e ka kundërshtu koalicionin. Kush po e lyp sherrin këtu, kallxomi mu, mund të jau japim listën e për cdo javshme të goditjeve të Agim Veliut, kur ke deklaruar se Kurti është antiamerikan dhe kjo qeveri nuk e ka të gjatë”, shton ai.

Ai ka kërkuar që LDK’ja të shpjegojë arsyen e vërtetë të prishjes së koalicionit.

“Ju duhet me i shpjegu arsyet e vërteta, duhet asyen e vërtetë. Arsyeja e vërtetë është kjo, mas pari indicative është shumë deklarata e kryetarit të LDK’së që nuk e ka asnjë pengesë për cka ka ba me z.Thaci, ju keni ardhë me një premtim të qartë të zonjës Vjosa Osmani që ka thënë se një nga premtimet kryesore është shkarkimi i Hashim Thacit. Nuk e kam kurrfarë problemi nëse kërkesa e LDK’së është për zgjedhje, pse zgjedhje se ke dalë e ke rrejtë popullin, keni mbledhë vota me Vjosa Osmanin ke dalë ke mbledhë vota, nëse i përbinë ato fjalë, cdo qeveri demokratike duhet me u kthy te sovrani, duhet me u vlerësu se kam rrejtë, duhet me u kthy në popull, populli jau kallxon vendin.

Kërkesa është nuk po dojmë zgjedhje, nuk po dojmë me na vlerësu populli. Na pe dojmë një qeveri tjetër një qeveri me PAN’in, e shtrohet pytja kryeministri shumë mirë pe shtron pyetjen, unë jau dhash argumentet, po pse kaq siklet, pse kaq shpejtë, ky ka mu kanë”, shtoi ministri.

(Kosova Sot Online)