Holanda i regjistron 147 vdekje e gati 1 mijë raste të reja të virusit për 24 orë

  • 08 prill 2020 - 15:20
Holanda i regjistron 147 vdekje e gati 1 mijë raste të reja të virusit për 24 orë

Autoritetet shëndetësore të Holandës njoftuan se 147 persona kanë vdekur nga koronavirusi në këtë shtet gjatë 24 orëve të kaluara.

Kështu, numri i përgjithshëm i viktimave të virusit të ri në shtetin e Beneluksit shkoi në 2,248 persona, bëri të ditur Insitutit Kombëtar i Shëndetit.

Rritje shënoi edhe numri i të infektuarve. Për një ditë, 969 njerëz u infektuan me Covid-19 dhe shifra e përgjithshme e të prekurve shkoi në 20,549 njerëz, shkruan “Reuters”.

Holanda para disa javësh u bë lajm në mediet botërore për shkak të njerëzve që u panë duke pritur para dyqaneve të kanabisit për të blerë rezerva, ndonëse njerëzit në vendet e tjera po presin kryesisht para barnatoreve dhe dyqaneve ushqimore.

Dy vendet më të prekura nga koronavirusi në Evropë vazhdojnë të mbeten Spanja dhe Italia, por numër i madh i rastevev është shënuar edhe në Francë, Britani të Madhe dhe Gjermani.

(Kosova Sot Online)