Edhe Grenell reagon pasi MCC zhbllokoi fondet për Kosovën

  • 06 qershor 2020 - 20:29
Edhe Grenell reagon pasi MCC zhbllokoi fondet për Kosovën

Pas heqjes së reciprocitetit ndaj Serbisë, Korporata e Sfidës së Mijëvjeçarit të Qeverisë së SHBA’së (MCC), njoftoi për rinisjen e zbatimit të programeve të zhvillimit ekonomik në Kosovë.

E ndaj këtij vendimi, ka reaguar edhe  emisari special i SHBA’ve për dialogun mes Kosovës e Serbisë, Richard Grenell.

Ai në Twitter ka shpërndarë postimin e kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, i cili u shpreh i gëzuar për vendimin e marrë sot nga MCC.

“Qeveria e Kosovës mirëpret vendimin e MCC-së për zhbllokimin e fondeve dhe vazhdimin e implementimit të programit të saj, si dhe zhvillimit të programit kompakt të propozuar për Kosovën”, shkroi Hoti.

Richard Grenell, pas heqjes së reciprocitetit, pritet që të nis angazhimin e tij aktiv për rinisjen e dialogut mes Kosovës e Serbisë.

Kjo ishte konfirmuar edhe nga vet zyra e tij, ku u tha se Grenell do të fillojë angazhimet e tij për procesin e dialogut menjëherë pas heqjes së barrierave tregtare që po e pengojnë këtë proces.

(Kosova Sot Online)