Zemaj e kishte njoftuar Tërnavën dhe Dodë Gjergjin se do të ndalohen ritet fetare në publik

  • A.P /
  • 12 korrik 2020 - 17:48
Zemaj e kishte njoftuar Tërnavën dhe Dodë Gjergjin se do të ndalohen ritet fetare në publik

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka takuar sot kryetarin e Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnavën si dhe Kryeipeshkvin e Ipeshkvisë së Kosovës, Imzot Dodë Gjergji.

Zemaj ka shkruar në Facebook se bashkë me kryesuesit e institucioneve fetare në vend kanë diskutuar për bashkëpunimin në zbatimin e masave për mbrojtje nga COVID-19.

“Kam takuar sot kryetarin e BIK-ut, Myftiun Naim Tërnava dhe kryesinë e BIK-ut si dhe Kryeipeshkvin e Ipeshkvisë së Kosovës, Imzot Dodë Gjergji me të cilët diskutuam për rëndësinë e bashkëpunimit për zbatimin e masave për mbrojtje nga Covid-19. Komunitetet fetare në Kosovë kanë luajtur rol aktiv gjatë kësaj faze të pandemisë për të ndikuar në fuqizimin e përpjekjeve për ballafaqim të përbashkët kundër pandemisë, diçka që do ta bëjnë është në të ardhmen në funksion të ruajtjes së shëndetit publik. Jemi bashkë për shëndetin dhe mirëqenien e qytetarëve tonë”, KA SHKRUAR Zemaj.

Me këtë rast, Zemaj duke se i ka njoftuar ata për masat e reja që do të ndërmarrë Qeveria e Kosovës për luftimin e COVID-19.

(Kosova Sot Online)