16 vjeçarja shkon për t’u vizituar nga gripi në spital, vdes pas 6 orësh, mjekët tronditen kur zbulojnë shkakun e vërtetë

  • A.P /
  • 02 gusht 2020 - 13:42
16 vjeçarja shkon për t’u vizituar nga gripi në spital, vdes pas 6 orësh, mjekët tronditen kur zbulojnë shkakun e vërtetë

Një gjimnaste adoleshente nd ërroi jetë vetëm 6 orë pasi shkoi me simptoma gripi në spital, që rezultuan se ishin simptomat e sepsis.

Lucy Ellis, një 16-vjeçare nga Uellsi shkoi në spital duke besuar se e kishte zënë gripi, por një orë më pas, mjekët i thanë familjes së saj se e reja nuk do të mbi jetonte.

“Ekziston mundësia e madhe që Lucy nuk do të mund të mbi jetojë”, u shprehën mjekët, një fjali që tr onditi familjarët e saj, ndërsa motrës binjake i ra të fikët.

Sipas asaj që shkruan e përditshmja “Mirror”, 16-vjeçares iu dhanë antibiotikë, iu bë testi i gja kut, si dhe skaneri. Ky i fundit tregoi se ajo kishte lëngje rreth zemrës. Ekspertët e diagnostikuan adoleshenten me sepsis (infeksion ose ndryshe he lmimi në gj ak) dhe ajo vd iq po atë ditë.

(Kosova Sot Online)