Shpërthimi masiv që la mbi 100 të vrarë, video dhe fotografi nga qyteti i Bejrutit

  • A.P /
  • 05 gusht 2020 - 16:42
Shpërthimi masiv që la mbi 100 të vrarë, video dhe fotografi nga qyteti i Bejrutit

Së paku 100 të vrarë dhe më shumë se 4.000 të plagosur është bilanci i shpërthimit që ndodhi në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, më 4 gusht.

I gjithë qyteti u trondit nga shpërthimi, afër pjesës ku ndodhet porti.

Incidenti shkaktoi dëme të shumta materiale, duke e bërë qytetin e Lindjes së Mesme të ngjante me një zonë të luftës. Ministri i Shëndetësisë, Hamad Hassani tha se numri i viktimave pritet të rritet.

Nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin.

Presidenti i Libanit, Michel Aoun, tha se 2,750 tonë kimikate bujqësore ishin ruajtur në mënyrë të pasigurt në një depo për gjashtë vjet.

Image
Image
Image

(Kosova Sot Online)