Hyseni: Grenell më kërkoi falje që nuk qëlloi në Uashington

  • A.P /
  • 06 gusht 2020 - 22:17
Hyseni: Grenell më kërkoi falje që nuk qëlloi në Uashington

Koordinatori shtetëror për dialog, Skënder Hyseni, ka thënë se emisari i posaçëm i Shtëpisë së Bardhë për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, i ka kërkuar falje që nuk është takuar me të në Uashington.

Ai ka mohuar të ketë kërkuar një takim me Sekretarin Amerikan, Mike Pompeo.

“’Pompeo nuk do ta takojë Hysenin’ – a ka gjë më absurde?. Nuk jam aq i padijshëm sa ta kërkoj një takim të tillë. Edhe po të ishte e mundshme, nuk kam interes ta kërkoj një takim të tillë”, ka thënë ai në  parë unë nuk kam shkuar në Uashington për ta takuar Grenellin i cili është në Kaliforni. Dihet sa është distanca ndërmjet Uashingtonit dhe Kalifornisë. Nuk kam shkuar për ta takuar ambasadorin Grenell”.

“Ai ka qenë në dijeni se unë jam në Uashington dhe ka kërkuar falje që nuk do të mund të jetë atje”.

“Mirëpo më ka shkruar dhe më ka lutur që të bisedoj në telefon pasi të mbarojë takimi dhe kjo ka ndodhur”.

Hyseni i ka quajtur spekulime raportimet se Grenell ka refuzuar të takohet me të.

“E them me keqardhje se është një spekulim i madh nga i njëjti burimi që e lëshon një gënjeshtër se Grenell refuzon ta takojë Hysenin. Unë u detyrova të reagojë dhe të them se s’ka pasur refuzim pasi që nuk ka pasur kërkesë për takim”.

(Kosova Sot Online)