Në Kosovë mbi 7 mijë raste aktive me koronavirus

  • G.G /
  • 12 February 2021 - 10:29
Në Kosovë mbi 7 mijë raste aktive me koronavirus

Në Kosovë 63 mijë e 433 persona u infektuan me virusin Covid-19, që nga 13 marsi kur edhe u paraqitën dy rastet e para pozitive me SARS CoV2. Nga ky virus u shëruan 54 mijë e 891 të tjerë, ndërsa 1 mijë e 534 të qytetarë  kanë vdekur si pasojë e infektimit me këtë virus.

Aktualisht në vend janë 7 mijë e 8 raste aktive me COVID-19.

Prishtina vazhdon të prijë me numrin më të lartë të të infektuarve me koronavirus. Në të dhënat e fundit të Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK), janë raportuar edhe 127 raste të reja me COVID-19 në kryeqytet.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.281 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 344 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 2 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Skenderaj 1 rast (63 vjeç), Viti 1 rast (85 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 63.433 raste nga 258.636 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.534 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 230 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 54.891 raste, kurse numri i rasteve aktive është 7.008”, thuhet në njoftimin e IKShPK’së.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 127 raste, Podujevë 27 raste, Prizren 25 raste, Vushtrri 18 raste, Pejë 14 raste, Ferizaj 13 raste, Fushë-Kosovë 12 raste, Gjakovë 12 raste, Mitrovicë 12 raste, Obiliq 12 raste, Suharekë 10 raste, Gjilan 9 raste, Dragash 8 raste, Drenas 8 raste, Lipjan 6 raste, Rahovec 6 raste, Skenderaj 6 raste, Klinë 4 raste, Malishevë 4 raste, Deçan 3 raste, Istog 2 raste, Kamenicë 2 raste, Kaçanik 2 raste dhe me nja 1 rast komunat Graçanicë dhe Viti.

(Kosova Sot Online)