Kjo është situata në Ukrainë

  • E.K /
  • 31 March 2022 - 08:25
Kjo është situata në Ukrainë

Derisa ka disa shenja optimizmi nga bisedimet e paqes të mbajtura në Stamboll, zyrtarët ukrainas dhe amerikanë kanë paralajmëruar se Rusia ende përbën një kërcënim ushtarak për Kievin dhe pjesë të tjera të Ukrainës.

Ekspertët kanë shprehur mendime të ndryshme nëse bisedimet mund të kenë sukses. Disa prej tyre thonë se nuk po trajtohen shkaqet themelore të konfliktit.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se shenjat fillestare nga bisedimet ishin “pozitive”, mirëpo ato nuk ndaluan shpërthimet e predhave ruse. /REL/

(Kosova Sot Online)