Kina zgjeron bllokimet ndërsa rastet e COVID rriten

  • A.P /
  • 24 November 2022 - 15:46
Kina zgjeron bllokimet ndërsa rastet e COVID rriten

Kina ka intensifikuar kufizimet dhe bllokimet e saj për COVID ndërsa shifrat e saj të përditshme të infeksionit u ngjitën në një rekord të lartë, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Të mërkurën Kina regjistroi 31,444 raste të reja COVID-19 - duke tejkaluar kulmin e mëparshëm në prill kur Shangai ishte në një qytet në të gjithë qytetin
Është gjithashtu shifra më e lartë ditore që kur virusi u zbulua për herë të parë në qytetin qendror kinez të Wuhan në fund të vitit 2019.

Goditja e re vjen pasi politika e saj zero-COVID vazhdon të ndezë protesta - përfshirë në qytetin qendror kinez të Zhengzhou, ku ka pasur përplasje në një fabrikë të madhe të Foxconn që prodhon iPhone.

As edhe një premtim për një rritje të madhe të bonuseve nuk ka sjellë një eksod të punëtorëve nga faqja, të frustruar nga frenimet e COVID.


(Kosova Sot Online)