Erdogan: Turqia do të vazhdojë luftën kundër terro*rizmit deri në fund

  • a.p /
  • 24 November 2022 - 20:25
Erdogan: Turqia do të vazhdojë luftën kundër terro*rizmit deri në fund

Turqia do të vazhdojë të luftojë terrorizmin brenda kufijve të saj dhe më gjerë derisa kërcënimi të eliminohet, tha presidenti i vendit të enjten, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

"Ne do të vazhdojmë këtë luftë brenda dhe jashtë kufijve derisa kërcënimi terrorist ndaj vendit tonë të përfundojë plotësisht," tha Recep Tayyip Erdoğan në një fjalim për Ditën e Mësuesve në kryeqytetin Ankara.

Erdogan tha se Forcat e Armatosura Turke kanë shkatërruar foletë e terrorit në operacionet e kryera si në Irakun verior ashtu edhe në Siri, pranë kufirit turk.

“Kudo që ka terroristë, organizata e sigurisë së këtij shteti do të jetë aty me policinë, ushtrinë dhe forcat e saj të sigurisë”, shtoi ai.

Herët të dielën, Türkiye nisi Operacionin Kthetra-Shpata, një fushatë ajrore ndërkufitare kundër grupit terrorist PKK/YPG, i cili ka strehë të paligjshme përgjatë kufirit të Irakut dhe Sirisë, ku planifikojnë dhe ndonjëherë ekzekutojnë sulme në tokën turke.

Zyrtarët turq theksuan se operacioni është në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe të drejtën e vendit për vetëmbrojtje sipas rezolutave të OKB-së.

(Kosova Sot Online)