Biden mirëpret Macronin në Shtëpinë e Bardhë

  • A.P /
  • 01 December 2022 - 20:00
Biden mirëpret Macronin në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i SHBA Joe Biden mirëpriti presidentin francez Emmanuel Macron në Shtëpinë e Bardhë të enjten për të festuar më shumë se 200 vjet të marrëdhënieve SHBA-Francë, por që ziente në sfond ishte një mosmarrëveshje mbi subvencionet e reja amerikane për produktet e prodhuara në SHBA që ka shqetësuar Evropën, transmeton gazeta “Kosova Sot Online”.

Biden po pret Macron në vizitën e parë shtetërore që kur lideri amerikan mori detyrën në fillim të vitit 2021. Biden dhe gruaja e tij Jill përshëndetën Macron dhe gruan e tij Brigitte me përqafime, puthje dhe buzëqeshje të gjera

Dy çiftet, të cilët darkuan së bashku joformalisht të mërkurën, morën pjesë në një ceremoni në South Lawn që shfaqte një roje nderi ushtarake, një bandë koloniale me xhaketë të kuqe me Fife dhe Drum Corps dhe himne kombëtare.

“Franca është aleati ynë më i vjetër, partneri ynë i palëkundur në kauzën e lirisë”, tha Biden, duke përshëndetur “forcën e qëndrueshme dhe vitalitetin e miqësisë së madhe midis Francës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës”.

Macron tha se të dy kombet duhet të bëhen vëllezër në armë edhe një herë në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës dhe partner për të mbrojtur demokracitë në të dy anët e oqeanit.

"Kufijtë tanë të rinj janë atje dhe është përgjegjësia jonë e përbashkët t'i përgjigjemi kësaj," tha presidenti francez.

Biden dhe Macron planifikuan të mbanin bisedime më pas të zhvillonin një konferencë të përbashkët shtypi në orën 11:45 të mëngjesit EST (1645 GMT). Macrons mbërritën në Uashington të martën për vizitën e tij të dytë shtetërore në Shtetet e Bashkuara që nga marrja e detyrës në 2017.

Biden, 80 vjeç dhe Macron, 44 vjeç, kanë pasur shumë takime në tubime ndërkombëtare, por kjo do të jetë koha më e madhe që ata kanë kaluar së bashku. Ishte planifikuar një darkë shtetërore vezulluese, me 200 karavidhe në Maine që fluturuan për këtë rast.

Ndër dhuratat që solli Macron ishte një version vinyl dhe CD i kolonës zanore origjinale të filmit të Claude Lelouch të vitit 1966 "Un Homme et une Femme", filmi që Bidens shkuan ta shihnin në takimin e tyre të parë, sipas Pallatit Elysee.

Dy liderët darkuan së bashku të mërkurën mbrëma në një restorant italian të quajtur Fiola Mare në zonën historike të Georgetown në një gjest të bukur.

Macron pritet të ngrejë shqetësimet franceze dhe evropiane për subvencionet në Aktin e Bidenit për Reduktimin e Inflacionit (IRA), një faturë prej 430 miliardë dollarësh që ofron subvencione masive për produktet e prodhuara në SHBA dhe ka për qëllim adresimin e krizës klimatike.

Udhëheqësit evropianë thonë se paketa legjislative e nënshkruar nga Biden në gusht është e padrejtë për kompanitë jo-amerikane dhe do të ishte një goditje serioze për ekonomitë e tyre pasi Evropa merret me pasojat nga pushtimi rus i Ukrainës në shkurt.

Në një takim të mërkurën me ligjvënësit amerikanë në Bibliotekën e Kongresit, Macron tha se akti ishte "super agresiv" ndaj kompanive evropiane, tha një pjesëmarrës për Reuters në kushte anonimiteti.

Macron i tha komunitetit francez në Uashington se kostoja e luftës në Ukrainë ishte shumë më e lartë në Evropë sesa në Shtetet e Bashkuara dhe se Evropa rrezikonte të mbetej prapa nëse subvencionet do të sillnin investime të reja. Kjo mund të "copëzojë Perëndimin", tha ai.


(Kosova Sot Online)