- Opinione - Kosova Sot
Klan Serbia, udbashi Baton Haxhiu, banda serbe Devolli, e shkatërruan klubin "Vetëvendosje!"

Klan Serbia, udbashi Baton Haxhiu, banda serbe Devolli, e shkatërruan klubin "Vetëvendosje!"

E futën pykën e përçarjes

SHKRUAN: RESHAT BADALLAJ - ZHURIANI

Këtë e ka thënë vetëm gazeta lidere në Kosovë, që quhet "KOSOVA SOT", dhe autori Reshat Badallaj-Zhuriani dhe askush tjetër. Ose: të dalë ndonjë medium, deputet, gazetar, ndonjë bir nëne që e ka thënë deri më tash. E themi jo për t'u lavdëruar, por për të bindur lexuesit se gazeta dhe autori kishin informata të sigurta, se si kjo bandë serbiane Devolli, Klan Serbia, që financohet nga kjo kolerë antikombëtare dhe spiuni me librezë zyrtare, këlyshi i Jovica Stanishiqit, Baton Fazli Haxhiu, futi pykën e përçarjes në këtë klub dhe i bëri në 25 copë, për të marrë për vete Shpend Ahmetin, për të vjedhur edhe më tej Prishtinën dhe të bëjë hatanë, si në rastin e tentimit për dhënien e tokave në zemër të Prishtine dhe u kapën në jahtin, në ujërat e thella, që ndan pazaret me thasë me para dhe për të deportuar jashtë shtetit, edhe kjo do të dalë nga kush tjetër pos nga këta haramashë dhe hajna të klubit të "Vetëvendosjes" e mbushur me cuba hajdutësh. Të gjitha këto spiunazhe i pranuan ata vetë, Albin Kurti, cubi Dardan Molliqaj, dhe disa sejmenë të tjerë, që do t´lexoni me poshtë. *Në shkrimet e radhës do të lexoni:Hajnia, kurvëria, seksi, tradhtia, mashtrimet, rrenat, shitjet e tokave nga ky klub banditësh dhe spiunësh, të gjitha me fakte të pakontestueshme... Shpeshherë kemi njoftuar opinionin publik se në Kosovë janë duke vepruar shumë shërbime sekrete, ndër ta më e fuqishmja dhe më e rrezikshmja është Serbia, që herët kishte shpërndarë 2200 spiunë në tërë Ballkanin, kurse mbi 700 e ca i ka shpërndarë në Kosovë, që ishin më të rrezikshmit, më të besueshmit, më antikombëtarët babë e babagjysh, që i kishin shërbyer shumë devotshëm gjakësorëve dhe pushkagjinjve serbo-çetnik, duke vrarë shumë shqiptarë dhe pastaj i kanë humbur pa shenjë e pa dok. Ndër ta ishte edhe familja e Fazli Haxhiut, nga Drenica, por më vonë Serbia e shpërngul në Prishtinë. Për krimet e kësaj familje kundër shqiptarëve kemi shkruar shumë vjet dhe shumë shkrime në këtë gazetë që mund të kërkoni dhe të bindeni me fakte, që dikush ka qenë në dilemë.

UDB-ja e strehoi në hotelin "Grand"

Kjo murtajë e zezë dhe kolerë antishqiptare kanë vepruar shumë sertë dhe tinëzisht, rrugës së të atit shkon edhe shushunja serbe, cubi, dylberi dhe karafili serb, Baton Haxhiu. Ky idiot, duke marrë para me thasë për të shkatërruar kombin shqiptar në përgjithësi, vepron sipas urdhrave të kriminelëve të nipave të Car Dushanit dhe Drazh Mihajlit. Ai kishte autoritet të madh nga Serbia, për të cilin është shpërblyer disa herë. Kur ishin trazirat në Serbi, askujt nuk guxoi t´i shkelte këmba, kurse spiuni i UDB-së serbe me librezë zyrtare, Baton Haxhiu, jo vetëm që hyri, po ky spiun u prit shumë i privilegjuar dhe zyrat e UDB-së serbe i ka shëtitur më shumë se dhomat e tij, duke dhënë informata kundër shqiptarëve. Kur filluan bombardimet e NATO-s nëpër Serbi dhe Kosovë, ky Baton Haxhiu nuk iku, por, ndenji në hotelin "GRAND", nën mbikëqyrjen e UDB-së, qëndroi me Veton Surroin, po ashtu, proserb dhe me një gazetare greke. Ky këlysh me shumë vëmendje vështronte situatën në Kosovë dhe jepte informata dhe ku qëndronte edhe UÇK-ja. Kështu që, ky këlysh serbi, Baton Haxhiu, takohet fshehurazi me udbashët më të tmerrshëm serbianë dhe pikërisht me Jovica Stanishiqin, kryeudbashin e asaj kohe për të cilën kishin bërë shumë krime në Kosovë. Udbashi dhe Jovica Stanishi dhe disa gjakësorë te tjerë, bashkë me Batonin nisen në hotelin e Brezovicës. Atje, për të humbur gjurmët e spiunazhit dhe tradhtisë, që të mos i bie në sy popullit që ishte parë i ulur në veturën e milicisë serbe, me fodullëk, bën një plan djallëzor kinse e kanë vrarë Baton Haxhiun, sepse ky merr telefonin dhe me dorën e tij i bie TANJUG-ut (Tajna Agencia Nova Jugosllavia), kinse është vrarë. Shih për ketë, MUP-i serb me përcjellje me veturën e milicisë e fusin si nuse në Maqedoni...

Serbia ndërsen bandën serbiane famëkeqe Devolli

Serbia fashiste pas luftës i jep të tjera plane këlyshit të UDB-së serbe, Baton Haxhiut. Serbia ndërsen bandën serbiane famëkeqe Devolli, që të veprojnë më rrezikshëm për të shkatërruar jo vetëm Kosovën, por edhe kombin shqiptar në përgjithësi. Serbianët e kishin bandën vrastare Devolli me tradita të moçme serbo-çetnike, merrnin mallra me simptoma kancerogjene, duke i pastruar stallat e qenve dhe derrave dhe fusnin krunde në Kosovë dhe në Shqipëri. Përpos që dëmtonin me qindra miliona buxhetin e Kosovës, duke i ikur tatimeve, pra pasuroheshin me para të zeza, këta futën edhe krundet që në mënyrën më raciste i dhanë shqiptarëve, për vrasje të ngadalshme dhe për t´i tredhur shqiptarë, që të mos shtohen. Këto veprime i bënin se paguheshin për ketë punë.... Vazhduan edhe zejen e përçarjes në kombin tonë. Ata hapën një kanal antishqiptar, përçarës dhe vëllavrasës që quhet KLAN SERBIA, por për të mos hetuar quhet KLAN KOSOVA. Dhe, kjo bandë e zezë financohet nga banda fatzezë Devolli dhe udhëhiqej nga këlyshi i Stanishiqit, Baton Fazli Haxhiu. Kush e ka vënë re dhe përcjellë e keni parë si vepronte ky kanal, Klan Serbia, kundër shqiptarëve, për të futur deri në vëllavrasje. Kjo bandë banditësh kishin marrë përsipër që ta shkatërronin edhe klubin "Vetëvendosje", sepse këta i kishte lidhur interesi i "VETËVENDOSJES". Ne me kohë kishim thënë, se Klan Serbia, spiuni Baton Haxhiu, kanë futur pykën e përçarjes në ketë klub dhe disa dallkaukë nuk e morën seriozisht. Ne thoshim sipas burimeve të sigurta dhe nuk e pranonin tre-katër persona, naivë dhe zuzarë. Si doli dhe çka doli? Po ju përkujtoj disa gjëra: Dardan Molliqaj tha se Albin Kurti e akuzuan për lidhjet me UDB-në SERBIANE dhe bashkë spiunin e UDB-së serbe, Baton Fazli Haxhiun për ta përcjellë Albin Kurtin.... Parmbrëmë Albin Kurti tha edhe këtë se Baton Haxhiu është spiun i Jovica Stanishiqit dhe foli për Klan Serbia që kanë futur përçarje në klubin "Vetëvendosje". Kryetari i Lëvizjes "Vetëvendosje", Albin Kurti ka akuzuar rëndë gazetarin Baton Haxhiu. Ai ka thënë se një drejtor i televizionit ka lidhje me "Mendësinë e "Stanishqit". Kurti ka thënë se Haxhiu është pikëpresje e shumë gjerave në Kosovë. "Është një drejtor i një televizioni, i cili i thirr disa udhëheqës të 'Vetëvendosjes' në kontekstin përmbajtjesor dhe ia krehin bishtin. I merr me të mirë, më pastaj mëton që t'i influencojë. Bëhet fjalë për një person që ka histori me Stanishiqin", ka thënë Kurti, duke aluduar në publicistin Baton Haxhiu. "Bëhet fjalë për një person që është pikëpresje e shumë gjërave në Kosovë. Është person që është pikëpresje e politikës dhe biznesit në vend", ka shtuar lideri i VV-së, partia e të cilit është duke u përballur me përçarjen më të madhe ndonjëherë. "Ka një histori me Stanishiqin, por nuk besoj që askush në VV ka mendësi të Stanishiqit. Stanishiqi në këtë rast është figura më problematike në vitet e 90-ta, dhe ai ka qenë personi që ka krijuar grupe paramilitare, dhe ai është personi që ka krijuar partinë radikale në Serbi. Është një person që po ka ndikim sa kryeministri dhe ka një qasje të tillë që s'ka të bëjë fare me gazetarin. Ku fshihet agjenti, në studio televizive, bëhet fjalë për njerëz pa maska", ka thënë Kurti. Kujtojmë që parmbrëmë Dardan Molliqaj u deklarua se Kurti i kishte thënë që Baton Haxhiu dhe UDBA punojnë kundër tij. Kujtojmë që parmbrëmë Dardan Molliqaj u deklarua se Kurti i kishte thënë që Baton Haxhiu dhe UDBA punojnë kundër tij. Hysen Durmishi dje tha se Mulliqaj ka vepruar kundër "Vetëvendosjes", se është i lidhur me bandën serbiane Devolli.... "Jeni kah i luteni Albinit me ju përjashtu që me thane këqyre Albini diktator. Nuk ka me ju përjashtu Albini, vetë keni me dalë prej Lëvizjes, me kokën ulur, në rrugën që ua shtroi Batoni e Devollët". Pra, shkurt e shqip të gjitha që i ka thënë më herët autori Reshat Badallaj-Zhuriani, ditë më parë i pranuan edhe ky klub nga askush tjetër pos nga goja e tyre Në shkrimet e radhës do të lexoni: Hajnia, kurvëria, seksi, tradhtia, mashtrimet, rrenat, shitjet e tokave nga ky klub banditësh dhe spiunësh, të gjitha me fakte të pakontestueshme... Për fundjavë kaq nga unë, Reshat Badallaj-Zhuriani.

Për këto që flas e shkruaj mbaj përgjegjësi morale, penale e juridike.

(Kosova Sot)

12 orë e 0 minuta më parë
20/02/19