Bomba siriane me sahat - Opinione - Kosova Sot
Bomba siriane me sahat

Bomba siriane me sahat

TANI, MË SHUMË SE KURRË, ËSHTË KOHA PËR DIPLOMACINË EVROPIANE

Me një tjetër luftë të madhe në Lindjen e Mesme, liderët evropianë duhet të veprojnë

Shkruan: JOSCHKA FISCHER

Një luftë mes Iranit dhe Izraelit (me Arabinë Saudite në sfond) do të rrezikonte të gjithë rajonin, sepse do të ishte një tjetër front në betejën për hegjemoni. Por edhe Evropa do të preket drejtpërdrejt dhe jo vetëm, sepse një konflikt më i madh do të dërgonte edhe më shumë refugjatë në veri

Konflikti i vazhdueshëm në Siri ka shumë gjëra të përbashkëta me luftën tridhjetëvjeçare, e cila shkatërroi zemrën e Evropës - veçanërisht qytetin gjerman të Magdeburgut, Alepon e asaj kohe - nga viti 1618 deri në vitin 1648. Shikuar nga një distancë, lufta ishte një vazhdim i konflikteve që sollën vuajtje të pafundme mbi popullsinë e Evropës, duke përfunduar me Paqen e Vestfalisë, vetëm kur të gjitha palët e përfshira ishin sfilitur krejtësisht. Lufta tridhjetëvjeçare ishte nominalisht një konflikt fetar midis të krishterëve katolikë dhe protestantëve, ashtu sikur që ndarja kryesore në Lindjen e Mesme të sotme është midis sunitëve dhe myslimanëve shiitë. Por, ashtu si sot në Siri feja maskonte një luftë më të thellë për pushtet dhe dominim rajonal. Lufta siriane filloi gjatë pranverës arabe, pasi protestuesit sirianë kërkuan demokraci dhe një fund të diktaturës së Presidentit Bashar al-Assad. Por shpejt kjo u bë një çështje ndërkombëtare. Irani dhe Hezbollahu, milicia shiite libaneze që ajo mbështet, së bashku me Rusinë, intervenuan ushtarakisht dhe penguan rënien e Assadit në luftën kundër forcave rebele, të mbështetura nga Turqia dhe Arabia Saudite, duke përfaqësuar anën sunite të ndarjes. Ndërkohë, lufta u zgjerua gjithashtu për të përfshirë një fushatë të drejtuar nga Shtetet e Bashkuara kundër Shtetit Islamik (ISIS). Dhe kur ISIS u mposht vitin e kaluar, pasoi një konflikt tjetër, kësaj radhe midis Turqisë dhe kurdëve në Sirinë veriore. Tani, luftëtarët kurdë, aleatë të SHBA-së, luftëtarët e YPG-së (Njësitë e Mbrojtjes së Popullit), që u treguan të domosdoshëm në luftën kundër ISIS, po synojnë Turqinë, e cila ngre mundësinë e një konfrontimi të drejtpërdrejtë ushtarak midis dy aleatëve të NATO-s. Për më tepër, ekziston edhe një rrezik në rritje i një konfrontimi mes SHBA-së dhe Rusisë, ku raportet e fundit bëjnë me dije se në një sulm ajror të kryer nga SHBA-ja, u vranë dhjetëra mercenarë rusë në Siri.

Izraeli i ka interesat e veta të sigurisë në Liban dhe në Sirinë Jugore

Me çdo kapitull të ri, tragjedia siriane duket se është duke u bërë më e rrezikshme. Konflikti nuk zhvillohet më për atë se kush mban pushtetin në Damask, por për atë se kush mban hegjemoninë në Lindjen e Mesme. Lufta nuk është vetëm midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, por gjithashtu përfshin edhe Iranin shiit kundër Arabisë Saudite sunite, e cila gjithnjë e më shumë e ka harmonizuar veten me Izraelin, një aleat tjetër i SHBA-së. Turqia, nga ana e saj, udhëhiqet kryesisht nga frika se një shtet kurd do të formohet në Sirinë Veriore, i cili mund të inkurajojë fraksionet separatiste kurde në Turqinë Juglindore. Në të vërtetë, kurdët në Irakun e veriut (Kurdistan) tashmë kanë konkurruar për shtetin e tyre dhe madje kanë mbajtur një referendum të pavarësisë vitin e kaluar. Së fundmi, Izraeli, superfuqia ushtarake e rajonit, ka interesat e veta të sigurisë në Liban dhe në Sirinë Jugore. Deri vonë, Izraeli më së shumti mbeti jashtë luftës. Por ai ka dashur të ndërhyjë nga ajri për të bllokuar dërgesat e armëve nga arritja e Hezbollahut dhe për të parandaluar Iranin që të krijojë një prani pranë kufirit të saj verior. Përfshirja e Izraelit u rrit në fillim të këtij muaji kur ai rrëzoi një avion iranian që kishte hyrë në hapësirën ajrore të saj nga Siria. Kur avionët izraelitë u përgjigjën me goditjen e synimeve iraniane në Siri, njëri u rrëzua nga zjarri sirian i anijes (pilotët arritën në territorin e Izraelit në mënyrë të sigurt), duke bërë që Izraeli të godasë drejtpërdrejt forcat e Assadit.

Faktet në terren janë krejtësisht kërcënuese për sigurinë e Izraelit

Derisa këto ngjarje u shpalosën, shpejt u bë e qartë se Izraeli nuk mund të mbështetej në marrëdhënien e supozuar të veçantë midis presidentit rus, Vladimir Putin, dhe kryeministrit izraelit Binyamin Netanjahu. Rusia është treguar ose jo e gatshme ose e paaftë për ta kontrolluar Iranin. Kështu, i pëlqeu, apo jo, Izraeli është tani një lojtar aktiv në Siri. Pikërisht në këtë front mund të ketë një luftë tjetër, këtë herë midis Izraelit dhe Iranit. Një konflikt i tillë nuk do të shërbente për interesat e asnjërës palë, por është e lehtë të shihet se si mund të ndodhë gjithsesi, duke pasur parasysh realitetet aktuale. Izraeli thjesht nuk mund të qëndrojë jashtë konfliktit, ndërsa regjimi i Assadit, Rusia, Irani dhe Hezbollahu sigurojnë një fitore ushtarake. Faktet në terren janë krejtësisht kërcënuese për sigurinë e Izraelit dhe forcimin dramatik të armikut të tij, Iranit. Një luftë mes Iranit dhe Izraelit (me Arabinë Saudite në sfond) do të rrezikonte të gjithë rajonin, sepse do të ishte një tjetër front në betejën për hegjemoni. Por edhe Evropa do të preket drejtpërdrejt dhe jo vetëm, sepse një konflikt më i madh do të dërgonte edhe më shumë refugjatë në veri. Me presidentin amerikan Donald Trump duke kërcënuar për të sabotuar marrëveshjen bërthamore të Iranit, Evropa mund të gjendet në një garë të rrezikshme të armëve - apo edhe një luftë të madhe - duke u zhvilluar jo shumë larg kufijve të saj. Duke pasur parasysh këto rreziqe, Evropa nuk mund të përballojë më për të parë nga mënjanë. Evropianët duhet të mbrojnë marrëveshjen bërthamore me Iranin për hir të sigurisë së tyre. Dhe për shkak se Bashkimi Evropian ka detyrime të qëndrueshme për Izraelin, nuk duhet të lejojë një luftë hegjemonike të dhunshme që do të kërcënonte direkt Izraelin. Tani, më shumë se kurrë, është koha për diplomacinë evropiane. Me një tjetër luftë të madhe në Lindjen e Mesme, liderët evropianë duhet të veprojnë.

(Joschka Fischer ishte ministër i Jashtëm i Gjermanisë dhe zëvendëskancelar midis viteve 1998-2005) Ky shkrim është shkruar ekskluzivisht për Project Syndicate, pjesë e së cilës është gazeta "Kosova Sot"

(Kosova Sot)

22 orë e 9 minuta më parë
11/12/18