Çka tregon rezultati i zgjedhjeve të së martës - Opinione - Kosova Sot
Çka tregon rezultati i zgjedhjeve të së martës

Çka tregon rezultati i zgjedhjeve të së martës

Shkruan: Douglas E. Schoen 

Është e vështirë të nxjerrim përfundimisht nga rezultatet e votimit të së martës, për të përcaktuar implikimet për zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit. Por, të paktën, demokratët duken të gatshëm për të fituar potencialisht një numër të konsiderueshëm të vendeve në Dhomën e Përfaqësuesve -afër, apo ndoshta më shumë se 23 vende, sa iu duhen atyre për ta fituar kontrollin e shumicës së Dhomës së Përfaqësuesve

Z gjedhjet speciale të Ohajos për një vend në Dhomën e përfaqësuesve në zonën Kolumbus përfunduan me fitoren e senatorit republikan, Troy Balderson, me më pak se 1%. Votimet me kusht dhe disa mangësi ende duhet të rishikohen, duke e bërë garë ndërmjet Baldersonit dhe demokristianit Danny O'Connor shumë të ngushtë. Përparësia e vogël e Baldersonit me rezultate të paplota në një zonë kongresi të përfaqësuar nga republikanët që nga viti 1983 - ku Donald Trump fitoi 11 pikë në zgjedhjet e vitit 2016 - është një lajm i mirë për demokratët. Rezultati tregon se ka gjasë të ketë një lëvizje të konsiderueshme të Partisë Demokratike në zgjedhjet afatmesme të 6 nëntorit në të gjithë vendin. Megjithatë, votimi në Ohajo është gjithashtu një fitore për presidentin Trump. Votimi fillestar ishte ndjeshëm në favor të demokratit O'Connor. Shfaqja e presidentit të shtunën në një tubim pro Baldersonit sigurisht ndihmoi në mobilizimin e republikanëve të pakënaqur dhe të zhgënjyer që të dalin për të siguruar kandidatin e tyre me 1,754 vota më shumë se O'Connor përpara se të numërohen votimet e përkohshme dhe të gjitha mangësitë e tjera

Përfshirja e presidentit Trump në zgjedhjet primare republikane pati një ndikim të madh Pa marrë parasysh se kush do të dalë në krye kur rezultatet përfundimtare të dalin nga zgjedhjet speciale të së martës, demokrati O'Connor dhe republikani Balderson do të përballen përsëri më 6 nëntor për një mandat të plotë dyvjeçar në Dhomën e Përfaqësuesve. Balderson është i favorizuar për të fituar këto zgjedhje për shkak të historisë së gjatë të distriktit në favorizimin e republikanëve. Rezultatet e së martës gjithashtu mund të konsiderohen si një fitore për presidentin Trump në Kanzas, ku sekretari republikan i shtetit Kris Kobach ka qenë një mbështetës i fortë i presidentit mbi imigracionin dhe sigurinë e votave. Kobach kishte 191 vota më shumë se guvernatori republikan Jeff Coyler të mërkurën në garën për emërimin e Partisë republikane për guvernatorin. Por, gara mbetet shumë e ngushtë, sepse fletëvotimet e përkohshme duhet të rishikohen dhe numërimi i fletëve të votimit nuk ka përfunduar. Gara tregon fuqinë e miratimit të presidentit Trump, duke pasur parasysh se ai e miratoi Kobachin të hënën, duke e quajtur atë një "djalë fantastik që e do shtetin e tij dhe vendin tonë" dhe duke e quajtur atë "të fortë kundër krimit, në mbrojtje të kufirit dhe ushtrisë". Pa marrë parasysh nëse Kobach përfundimisht do të fitojë ose humbë, shfaqja e tij e fuqishme ishte dëshmi e mëtejshme se përfshirja e presidentit Trump në zgjedhjet primare republikanë pati një ndikim të madh. Demokratët gjithashtu korrën një fitore të llojit të vet në garën e guvernatorit të Miçiganit, ku udhëheqësi i shumicës së Senatit të Shtetit, Gretchen Whitmer mundi një mysliman progresiv, i cili ishte mbështetur nga senatori Bernie Sanders.

Implikimet për zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit Whitmer duhet të jetë një kandidat më i fortë sesa njeriu të cilin ajo e mundi - Abdul El-Sayed - duke ua dhënë demokratëve një shans për të fituar zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit kundër kandidatit republikan të qeverisë Bill Shuette, i cili është prokurori i përgjithshëm i shtetit. Përsëri do të ketë një kandidat progresiv mysliman për votimin në Miçigan. Demokratja Rashida Tlaib do të ishte gruaja e parë myslimane në Kongres nëse zgjidhet për të përfaqësuar distriktin e 13-të të Miçiganit. Megjithatë, lëvizja evidente e demokratëve në të majtë - e parë me fitoren e Alexandria OcasioCortez në zgjedhjet primare në një distrikt në Nju Jork - përfundimisht nuk u shfaq me tërë fuqinë të martën. Megjithatë, Abdul El-Sayed mori një të tretën e votave, duke folur për elasticitetin e apelit progresiv në zgjedhjet primare demokratike. Rezultatet e së martës zbuluan se 'viti i gruas' vazhdon, me fitoren e Whitmerit në Miçigan dhe fitoren dërrmuese të senatores së shtetit Laura Kelly në zgjedhjet kryesore primare të demokratëve në Kanzas. Të dyja gratë janë udhëheqëse legjislative dhe pragmatiste. Ka pasur një tjetër arritje potencialisht të rëndësishme për gratë të martën në shtetin e Uashingtonit, ku demokratja Lisa Brown tani është në një garë për një vend në Kongres kundër përfaqësueses republikane Cathy McMorris Rodgers, një anëtare e ekipit udhëheqës të Partisë republikane në Dhomën e Përfaqësuesve. Është e vështirë të nxjerrim përfundimisht nga rezultatet e votimit të së martës, për të përcaktuar implikimet për zgjedhjet e përgjithshme të nëntorit. Por, të paktën, demokratët duken të gatshëm për të fituar potencialisht një numër të konsiderueshëm të vendeve në Dhomën e Përfaqësuesve - afër, apo ndoshta më shumë se 23 vende, sa iu duhen atyre për ta fituar kontrollin e shumicës së Dhomës së Përfaqësuesve. Ka rreth tre muaj deri te këto zgjedhje, dhe shumëçka mund të ndodhë në fushata, si dhe në ngjarjet kombëtare dhe botërore. Por, bazuar në rezultatet e së martës, gjasa kanë demokratët dhe republikanët - si dhe presidenti Trump

(Kosova Sot)

22 orë e 52 minuta më parë
13/12/18