A do të jetë trashëgimtarja e Merkelit shpëtimtare e Evropës?

A do të jetë trashëgimtarja e Merkelit shpëtimtare e Evropës?
  • 13 dhjetor 2018 - 08:12

Shkruan: Alan Posener

Annegret Kramp-Karrenbauer do të ishte një kancelare e zëshme, pro evropiane 

Si një evropiane instinktive, Annegret KrampKarrenbauer do të shkojë një milje më tej për ta ruajtur BE-në. Kushedi, ajo madje mund të gjejë një mënyrë për ta kthyer Britaninë përsëri 

Kështu, Annegret Kramp-Karrenbauer - apo AKK, sikur që e quajnë shkurtimisht fansat e saj - është lideri i ri i CDU-së. Pas fitores së saj të ngushtë ndaj rivalit Friedrich Merz, tabloidi "Bild" doli me titullin: "KrampKarren-Power!" Megjithatë, femra e cila demonstroi pushtetin e saj të qëndrueshëm në kongresin e partisë CDU të premten, nuk ishte AKK, por Angela Merkel. AKK ishte përzgjedhje e Merkelit. Për herë të parë në Gjermaninë e pas luftës (së dytë botërore), një lider nacional ia ka dalë që ta menaxhonte recesionin e vet. Konrad Adenauer dhe Willy Brandt u detyruan ta linin postin për shkak të grupacioneve dhe intrigave. Figurat e përkohshme, Ludwig Erhard dhe Kurt Georg Kiesinger, kurrë nuk patën rastin të linin ndonjë shenjë. Helmut Kohl dhe Gerhard Schroder u rrëzuan për shkak të mposhtjes në zgjedhje, para se të turpëroheshin - Kohl nga skandali i financimit të partisë, Schroder duke marrë një punë me "Gazprom".

Sa kohë AKK do të jetë në gjendje ta mbajë Merkelin në pushtet?

Merkel deklaroi se nuk do të kërkonte një mandat tjetër kur të skadojë mandati i saj në vitin 2021 dhe pastaj mori një rrezik duke u larguar si udhëheqëse e partisë dhe duke treguar se Kramp-Karrenbauer, të cilën e kishte instaluar si sekretare të përgjithshme, do të ishte pasardhësja e saj e preferuar. Nëse partia donte të thyente trashëgiminë e modernizimit të Merkelit, ta bënte CDU-në joshëse për elitat urbane, gratë moderne dhe minoritetet, madje edhe në kurriz të tjetërsimit të votuesve më konservatorë, tani ishte koha për ta bërë këtë. Disa të mëdhenj të pakënaqur vendosën ta rrëmbenin këtë mundësi. Ish-ministri i Financave, Wolfgang Schäuble, i cili dikur ishte shpallur si pasardhës i Kohl-it, por i cili ishte anashkaluar nga Merkel, e bindi Merzin të kandidojë. Merz ishte rrëzuar si udhëheqës i fraksionit parlamentar të partisë nga Merkel në fillim të viteve 2000 dhe kishte shpenzuar vitet në vijim duke grumbulluar përvoja biznesi dhe para të shumta nga kompania e menaxhimit të aseteve "Black Rock". Ai u mbështet nga një tjetër viktimë mashkullore e manovrave të Merkelit, Günther Oettinger. Ambicioz si Schäuble dhe Merz, Oettinger ishte përplasur në postin e komisionerit në Bruksel. Merz, pastaj, mishëronte shpresën - ose kërcënimin - të kthimit në CDU të epokës Kohl: një zhvendosje në të djathtë me shpresën e rimarrjes së votuesve të cilët kishin braktisur CDU-në për të djathtën "Alternative für Deutschland" (AfD) . Ai menjëherë u bë i dashuri i medieve të së djathtës së qendrës dhe grupeve pro-biznes në CDU. AKK, nga ana tjetër, ishte kandidati i organizatave të partisë dhe të rinisë. Gratë dhe të rinjtë përkundrejt biznesit, medieve simpatike dhe patriarkëve: kjo do të ishte një gjë e paimagjinueshme para Merkelit. Sikur të kishte fituar Merz, ekspertët tani do të pyesnin se sa kohë do t'i duhej atij ta rrëzonte Merkelin. Tani ata po pyesin se sa kohë AKK do të jetë në gjendje ta mbajë Merkelin në pushtet. Pika e dobët në koalicionin e Merkelit është Partia Social Demokratike (SPD), në rënie të lirë në sondazhe dhe duke parë me zili ringjalljen e Partisë Laburiste të Jeremy Corbyn, i cili iu është kthyer viteve të '70-ta; si dhe duke shikuar me ankth Partinë socialiste franceze dikur të fuqishme dhe tani të margjinalizuar. SPD-j\ mund të kërcejë nga anija në çdo kohë, dhe AKK mund të jetë ajo që do t'i shtyjë ata, përkundër dëshirës së saj. Ajo i tha partisë para zgjedhjes së saj se ditët kur "ne ekzekutuam politikat e qeverisë" kishin përfunduar dhe se CDU do të priste që qeveria të ndiqte vijën e partisë. Pra, çfarë mund të presim nga AKK si udhëheqës i Gjermanisë? Megjithëse është besnike ndaj Merkel, ajo nuk është klon i Merkelit. Merkel është protestante nga Lindja. AKK është një katolike nga Saarlandi, rajon i rrethuar nga Franca dhe Gjermania. Merkel është e lirë nga bindjet, AKK-ja konservatore dhe evropiane.

Hungaria, Polonia dhe shtetet e tjera të Evropës Lindore janë në rebelim

Merkel u ngrit në krye si një grua gjermane nga Lindja e Gjermanisë pas bashkimit; AKK shpërtheu përmes rendit në rininë e CDU dhe organizatave të grave, zhvilloi zgjedhje të suksesshme dhe udhëhiqte qeveritë në nivel lokal dhe shtetëror - dhe e kupton se çfarë e bën partinë të shënojë sukses. Askush nuk dyshon në aftësitë e saj. Nëse ajo merr një shans, atëherëë do të jetë një udhëheqëse vendimtare dhe e zëshme e Gjermanisë dhe Evropës dhe më pak e prirë për zvarritje të heshtur sesa Merkel. Opsionet evropiane të AKK, natyrisht, janë të kufizuara nga gjendja e BE-së. Pasi (pothuajse me siguri) e humbi Britaninë në Brexit, tani Gjermania duket se po humbet Francën nga xhaketat e verdha. Italia, Hungaria, Polonia dhe shtetet e tjera të Evropës Lindore janë në rebelim kundër Brukselit. Disa shpresojnë se Merkel do të përdorë lirinë e saj të re për të provuar një akt balancimi të madh evropian. Por, përderisa të gjitha fuqitë e mëdha evropiane, përveç Gjermanisë, janë të paralizuara nga populizmi, Merkel ndoshta do të kthehet në formë dhe do t'ia lërë AKK-së punën e zgjidhjes së rrëmujës. Nëse ndokush mund ta bëjë këtë, ajo mundet. Si një katolike nga një shtet i vogël gjerman, ajo kupton subvencionimin dhe pakënaqësitë e vendeve më të vogla brenda BE-së në një mënyrë që Merkel prusianja kurrë nuk mundi. Si një evropiane instinktive, ajo do të shkojë një milje më tej për ta ruajtur BE-në. Kush e di, ajo madje mund të gjejë një mënyrë për ta kthyer Britaninë përsëri.

 

(Kosova Sot)