Të shkarkohen kryehajnat që mashtruan dhe vodhën popullin pa karar

Të shkarkohen kryehajnat që mashtruan dhe vodhën popullin pa karar
Të shkarkohen kryehajnat që mashtruan dhe vodhën popullin pa karar

Reshat Badallaj-Zhuriani

  • 07 prill 2019 - 14:13

Nëpër fushatat parazgjedhore banditët e sojit të Hashimit të Brojës, Ramushit të Gjokos së Hradinajve, Shpend Ahmetit, pionit të bandës serbiane Devolli, që deshën t´i helmojnë shqiptarët më krunde derrash e qensh të Serbisë fashiste, Isa Mustafës, hajnit të Diasporës, Fatmirit të Banjës, mangupi i Malishevës, Kadri topuzit, Behgjeti i Pacollëve, miku më i ngushtë dhe më besnik i kasapit Slobodan Milosheviq dhe prorusi,me mish e me shpirt, kanë mashtruar popullin që t´ia japin votën dhe pastaj të kapin pushtetin dhe të vrapojnë pas hajnisë si zagarët pas kockave dhe korbat pas kufomave të vdekura.

Këta hajna të peshave të rënda, për të mashtruar popullin kanë lehur që nga mëngjesi deri në darkë dhe janë sharë në rrënjë e në degë, në nënë e në babë dhe deri në gra shtrati tej e përtej, për ta futur elektoratin në grackë, kinse këta do të punojnë për vendin dhe qytetarët e saj. Kryebanditë, me vete kanë marrë edhe disa këlysh aty rrotull dhe i kanë shpërndarë si vaji në lakra derë në derë duke i blerë votat nga 50 euro dhe i kanë mashtruar me premtime boshe, se do t'i punësojnë, do të kenë jetë më të mirë se në Gjermani, Zvicër dhe në shumë vende të botës.

Ka pasur raste që pa fije turpi këta kanë mashtruar popullin deri në skajshmëri se kinse do të hapin gjysmë milioni vende pune, një çerek milion vende pune dhe do të punësojnë nga një anëtar për çdo familje. Aq të pafytyrë ishin këta sa që ushqeheshin nga grazhdi i kuzhinave serbe, që i gatuante këlyshi i UDB-së serbe me librezë zyrtare që nga viti 1990, langoi i Jovica Stanishiqit, Zoran Stijeviqit, Baton Fazli Haxhiu. Këta spiunë të kasapit të Milosheviqit, Baton Haxhiun e bënë edhe këshilltar, i porositur nga Aleksandër Vuçiqi dhe qarqet shoviniste të "Francuska nr.7"... Lëviznin gur e dru vetëm të marrin votën Pra, kjo kope kryebanditësh të dala nga hiri i zeznajes të Beogradit, u zbarkuan nëpër çdo cep të Kosovës për të mashtruar popullin e shkret,fukara, të pashpresë. Nuk njihnin mjete, lëviznin gur e dru vetëm të marrin votën dhe pastaj, t´i turrën Kosovës, për të plaçkitur deri në palcë.

Posa mbaronin zgjedhjet, askush nuk doli fitues kurrë në historinë e Kosovës pas luftës, por u futeshin në pazare të pista. Dhe nga gëzimi që e mashtronin popullin, që e përbuznin, e vidhnin, bënin dyzen ahengu, cakëronin gotat dhe zgërdhiheshin. Do t´ia përkujtoj një pazar të pistë që nuk ka ndodhur askund në botën e qytetëruar. Në fushatën parazgjedhore dy bandat kryesore; njëra, ajo e klanit "Pronto", klanit 55 herë më të rrezikshme se klani i Zemunpoljes së Legias dhe Ulemekut dhe bandës tjetër me të poshtër në 510 milionë kilometër katrorë me tokë e më ujë, që ka globi që quhet LDK, të dalë nga kopeja e UDB-së serbe akuzonin njëra- tjetrën kështu:"... ju na keni vrarë aktivistët tanë, ju jeni vrasës, kriminelë..., ndërkaq,banda tjetër akuzonte kështu:"... ju jeni spiunë, jeni udbashë, jeni tradhtarë dhe mos t´i përmendi të gjitha...", dhe kur vinte puna për ta kapur pushtetin, kur vinte puna që të gjithë këta langonj u bënë bashkë, për të vazhduar dhe për t´iu bindur që ta ngucni kujtesën: në Kuvendin me plot rrugaçë,vagabondë e kryehajna kanë qenë të ulur në krye të këtij mezlishti njëfarë Kadri Topuzi, emrin nuk po ia di dhe në krahun e tij ishte Sabri Hamiti, që dikur moti ju kishte shitur falas UDB-së. Pra, po e përsëris iu kishte shitur falas UDB-së,ata që nuk e dinë se e kam shkruar shpeshherë publikisht. Populli i shkret u tradhtua nga këta kryebanditë të peshave të renda... Iu sulën Kosovës për ta vjedhur deri në kërthizë Dale, dale, nuk mbaron këtu. Këto banda banditësh,hajnash, vagabondësh, mashtruesish, kryeidiot që nuk ia gjeni shoqin askund në glob, lëre që i tradhtuan popullin,që i mashtruan, i tallën, por këta do të futen në pazare të kanaleve të nëntokës kriminale dhe e marrin në dorë vendin. Ky soj me klane mafiozësh të stilit të Zemunpoljes, sicilian dhe kolumbian dhe ata të Serbisë fashiste, që quhet LDK, që në trup e kanë gjakun serb,udbashë, e langonj të satrapit Tito, mblidhen fshehurazi, me veti kishin edhe një kriminel që kishin vrarë shqiptarët në vitin 1989 dhe e dekoron Borisav Joviqi,por medaljen ia bjerë në Kosovë, Radivoje Çolloviqi dhe këta kryebanditë duke e tradhtuar popullin, duke i ra prapa kurrizit sakicë e hanxhar, muhabetin e vazhdojnë kështu:" Hashimi i Haxhi Brojës, që para lufte e hante sapunin për djathë i vë kusht ishudbashëve dhe atyre langonjve të ish-Jugosllavisë dhe pikërisht kopilit të Titos, Isa Mustafës, i dekoruar me "znacka" deri në kërthizë nga serbianët e Drazh Mihajlit,hajnit të Diasporës, jo më pak se 800 milionë marka dhe argatit të Rrahmanzinjve...:

"Me zgjidhni mua President dhe ty po të bëjmë kryeministër!" dhe ky pazar i pestë për fatin e zi të Kosovës u bë realitet dhe nuk pa kurrë ditë të bardhë. Bile u bë hallakamë, por ishte i kotë, sepse ishin shumë të pafuqishëm kundrejt klaneve mafioze të bandave gjakzeza dhe atyre kopilëve që kishin dalë nga hiri i zeznajës së staneve të Serbosllavisë. Pra. MERRENI ME MEND SE NË ÇFARË DEREXHE ERDHI KOSOVA HALLEMADHE,KOSOVA E PËRGJAKUR...! OH, I MADHI ZOT QË JAM BESIMTAR I PALËKUNDËR I YTI, M´I MBAJË MEND MUA QË JAM DUKE SHKRUAR KËTË SHKRIM PËR TË ZBARDHUR TRADHTINË E KËTYRE LANGONJVE QË PRAPA KRAHËVE I NGULËN POPULLIT DERI NË PALCË DHE QË KA PREKUR MISH E ASHT...! Oh, i lumi Zot, m´i mbaj mend, se si e lamë që vendi akoma kishte gjak rrugës që as shiu nuk e kishte larë dhe as dielli nuk e kishte tharë, të bjerë vendi në dorën e këtyre KËMISHAZINJVE...! A jemi në rregull deri këtu? Çka nuk është e vërtetë deri këtu, po ju pyes juve?

Nuk po i pyes këta banditë, këta shushunja që na bënë horë. Ç´ndodhi më vonë? Ky soj tradhtarësh, do të marrin pushtetin me dhunë, me mashtrime, me kërcënime se do të shkojë krejt familja, po, po, kjo ka ndodhur nga ky rrjet kriminelësh të kanaleve të nëntokës kriminale, duke i blerë vota, me mashtrime dhe premtime boshe dhe mos t´i numëroj edhe diku rreth një gjysmë milion shembuj, e marrin pushteti dhe ju sulen Kosovës për ta vjedhur deri në kërthizë, e bëjnë copë-copë çakejtë, ujkonjat dhe hijenat, e sjellin "ZAJEDNICËN" në zemër të Kosovës, shesin tokën Malit të Zi që deri dje dëgjohej vaji i foshnjave që lindin në djep dhe gëzoheshin me krisma pushkësh që i binte koka për tokë fëmijës, e shitën këto male, këto bjeshkë që lisat nuk e kanë pyetur askënd sa t´i lëshojnë rrënjët thellë:::

Tani, janë futur në pazare për t´ia dhënë Serbisë fashiste edhe 1/3 e tokës së vendit dhe atë yndyrën e Kosovës "TREPÇËN", UJMANIN, QË KËTA QEN E KANË NJOHUR SI GAZIVODA DHE MERRENI ME MEND HAJVANËT SHKUAR HAJVANËVE MUNDOHEN TË MASHTROJNË POPULLIN DHE OFENDOJN SHUMË RËNDË SE NE NUK JAPIM ASNJË PËLLËMB TOKË,DUKE MENDUAR KËTA GJAKZI E QIMZI SE KOSOVA NUK E NJEH KUSH ËSHTË SERBIA....Po, ku mbetën premtimet për hapjen e vendeve të punës, një gjysmë milioni,çerek milioni dhe një anëtar të familjes? Ku mbetën? Në fakt këta mashtrues, këta rrenacakë, këta hajna të peshave të rënda,uzurpuan PTK-në,Telekomin dhe i punësuar të gjithë anëtarët e familjes, të gjithë farefisin,dhëndurë, baxhanakesha...! Ku mbeti populli? KU?

A ju kujtohet ku jo me pak se dhjetë vite rregullisht ju kam thënë : MOS U BESONI KËTYRE KRIMINELËVE, këtyre hajnave, këtyre vagabondëve, këtyre rrugaçëve, se janë mashtrues, bashkëpunojnë me Serbinë kundër vendit vetëm e vetëm të vjedhin, u bënë supermilionerë, u bënë më të kamur se sheikët e Arabisë, siguruan pasuri për 30 breza? Ç'ka populli pas shpirtit! Asgjë, mbeti i tradhtuar, i pashpresë, rrugëve, nuk ka bukë dhe këta bëjnë gosti me def e violinë me serbianët ku kushton 1 litër verë 1 mijë euro, ku kushton një darkë familjare jo më pak se 10 mijë franga zvicerane në hotelet vetëm që LORDËVE U KA SHKELUR KËMBA, PO SHTËPITË ME PISHINA DHE ME ROBOT BRENDA... Pra, kush është shqiptar që ka gjak shqiptari, kush është shqiptar që i buron ndër dej gjaku i Arbërit, si të shohin emrin e këtyre kryehajnave, këtyre vagabondëve, këtyre kryebanditëve mos i votoni!

Mjaft na mashtruan, mjaft na vodhën, mjaft na tradhtuan se me paratë e popullit kanë shkuar edhe pas kurvave dhe populli mbledh bukën e gojës nëpër kosha të plehut,nuk kanë para as për ilaçe. Tani ndoshta keni dëgjuar që ia kanë nisur propagandës ndjellakeqe se do t´i fitojmë zgjedhjet. Se si do t´i fitojnë zgjedhjet, RESHAT BADALLAJZHURIANI, i ka zbuluar dhe do t'i lexoni ditëve në vijim. Për këto që flas e shkruaj mbaj përgjegjësi morale, penale e juridike.

(Kosova Sot)