Rreziku i madh pas sulmeve në Shri Lankë

Rreziku i madh pas sulmeve në Shri Lankë

Frida Ghitis

  • 26 prill 2019 - 09:02

Është terren i përsosur për ekstremizmin që të lulëzojë

Herën e parë që udhëtova në Shri Lankë, në vitin 2010, një luftë e kobshme civile sapo kishte marrë fund. Oficerët ushtarakë ende gjendeshin në punktet përgjatë rrugëve kryesore

Pavarësisht nëse ishim pasagjerë në ndonjë motoçikletë të vjetër në Kolombo, kryeqytetin e zhurmshëm, ose duke udhëtuar në një makinë me ajër të kondicionuar nëpër fshatra, burrat e armatosur me uniforma të gjelbra të ullirit do të na urdhëronin që të ndaleshim. Ata të kontrollonin për eksplozivë ose për çdo shenjë tjetër të dhunës që kishte pllakosur vendin për gati tre dekada, e që do të mund ta kërcënonte përsëri paqen e fituar me një kosto kaq të tmerrshme.

Këto skena dukej se i takonin të së kaluarës - deri në këtë javë kur terroristët vranë qindra njerëz, duke sulmuar kishat dhe hotelet kryesore në të dielën e Pashkëve. Në numërimin e fundit, më shumë se 320 njerëz janë konfirmuar të vdekur dhe qindra të tjerë të plagosur. Një dekadë më parë, kishte kuptim për mua që broshurat e udhëtimit në mënyrë rutinore i referoheshin vendit si një "ishull me formë loti". Lotët dhe Shri Lankë dukej se përkisnin në të njëjtën fjali. Mendoja se kjo kishte ndryshuar. Deri në 100,000 vetë vdiqën në një luftë civile të tmerrshme që përfundoi në vitin 2009.

Prania e Kinës është e pashmangshme

Të gjitha luftërat janë të tmerrshme, por ka pasur diçka veçanërisht makabre në atë të Shri Lankës - me valën e shpërthimeve vetëvrasëse nga tigrat tamil fanatikë; me betejën e saj të tmerrshme përfundimtare - një masakër civile nga qeveria; me plagët ende të dukshme në Jafna, kryeqytetin e Provincës Veriore dhe pjesa tjetër e zonave të luftës të goditura, ku anëtarët radikalë të pakicës tamile filluan përpjekjet e tyre brutale për pavarësi, duke nxitur një përgjigje të ashpër nga shteti.

U ktheva disa herë gjatë viteve, duke dëshmuar një vend të dalë nga tragjedia. Në udhëtimin tim më të fundit, 16 muaj më parë, qëndrova në “Cinnamon Grand Hotel” të Kolombos, një nga objektivat e sulmeve të së dielës së Pashkëve. Haja kafjall çdo ditë – peshk me salcë kerri dhe lëng të ftohtë të kokosit - në restorantin e njëjtë ku një sulmues vetëvrasës shpërtheu eksplozivin e tij. Kam parë dasma luksoze në hollin e pasmë, duke shijuar shfaqje nga muzikantët tradicionalë sinhalezë dhe duke u përpjekur ta kuptoja simbolikën e ritualeve.

Gëzohesha si një dëshmitare që Shri Lanka shijonte frytet e paqes: një jetë normale.

Për pjesën tjetër të botës, paqja nënkuptonte se mrekullitë e ishullit të vogël në pikat e tërthorta të historisë ishin të hapura dhe ftuese. Turistët filluan të vinin me miliona. Por gjithçka nuk ishte mirë në ishullin e njohur para pavarësisë si Cejlon, dhe para kësaj si Serendib, frymëzimi për fjalën "serendipity". Pas luftës, Shri Lanka u zhvendos drejt rrugës së drejtësisë tranzicionale, duke tërhequr mbështetje ndërkombëtare, por edhe kritika. Më vete, betejat politike vendore arritën nivele të rrezikshme. Vitin e kaluar, një përleshje kushtetuese midis politikanëve rivalë la vendin me kryeministra konkurrues mes paralajmërimeve se vendi rrezikonte të zhytje përsëri në një gjakderdhje.

Policia anuloi pushimet, për çdo rast. Fqinjët gjigantë të vendit, Kina dhe India, kanë tentuar që të ndikonin. Ish-Presidenti Mahinda Rajapaksa, i afërt me Kinën dhe i akuzuar për korrupsion masiv, nënshkroi një marrëveshje me Pekinin për ndërtimin e një porti të ri. Rajapaksahas mohoi akuzat. Kostoja ishte aq e lartë sa Pekini përfundoi duke marrë në posedim objektin strategjik, duke zemëruar banorët e Shri Lankës.

Prania e Kinës është e pashmangshme. Kam vizituar një herë atë që do të bëhej objektivi tjetër i terroristëve të së dielës, hotelin “Shangri-La”, një strukturë masive, luksoze, përballë bregut të detit, ku punëtorët kinezë po ndërtojnë ende një projekt të diskutueshëm, kësaj here në det. (Kina në përgjithësi i dërgon punëtorët e vet për të punuar në projektet e saj të huaja të infrastrukturës.) Ekonomia ka qenë e suksesshme pasi që paqja u kthye.

Produkti i brendshëm bruto, shkalla e varfërisë dhe jetëgjatësia janë lëvizur në drejtimin e duhur. E megjithatë jo shumë kohë më parë, vura në dukje se "marshimi drejt një të ardhmeje të qëndrueshme, paqësore dhe të begatë kërcënohet" nga hezitimi i qeverisë për t'u marrë me të kaluarën dhe ngurrimin e tij për të trajtuar tensionet në zhvillim. Këto tensione të reja përfshijnë fërkimet midis budistëve dhe myslimanëve, të cilat shpërtheu në sipërfaqe gjatë njërës prej vizitave të mia.

Sipas regjistrimit të vitit 2012, rreth 75% e Shri Lankasve janë sinhalezë etnikë, shumica prej tyre budistë. Tamilët ëetnike, pakica më e madhe, përbëjnë pak më shumë se 11%. Shumica e tyre praktikojnë hinduizmin. Myslimanët përbëjnë vetëm nën 10% të popullsisë dhe të krishterët, shumica prej tyre katolikë, janë 7.6% të popullsisë. Është e qartë se është një vend i ndërlikuar, i formuar nga spastrimi i perandorive dhe tregtarëve që i sollën fetë e tyre me ta. Për pjesën më të madhe, grupet e ndryshme kanë jetuar dhe vazhdojnë të jetojnë në paqe, por përjashtimet janë provuar mjaft katastrofike për të garantuar alarm.

Autoritetet po fajësojnë një grup islamik, xhemati i Teuhidit Kombëtar, për vrasjet, duke thënë se ndoshta ka pasur ndihmë nga jashtë. Paralajmërimet e shumta për një sulm të afërt sugjerojnë se linja e të menduarit është e arsyeshme, dhe tani ISIS ka marrë përgjegjësinë. Një nga rreziqet më të mëdha tani është se në përpjekjet e tyre plotësisht të justifikuara për të çrrënjosur organizatën që kryen sulmet e së dielës, autoritetet mund të përhapin më tej fijet e ekstremizmit, duke iu dhënë terroristëve pikërisht atë që dëshirojnë. Fanatizmi synon të shkaktojë trazira, të nxisin rekrutimin dhe të dobësojë shtetin si asgjë më shumë sesa të shihet shteti ta bëjë jetën më të keqe për mbështetësit e tyre potencialë.

Shrilankasit, zemërthyer

Nevojitet veprim vendimtar, por le të shpresojmë që të menduarit e ftohtë do të mbizotërojë. Paqja e Shri Lankës është e brishtë.

Autoritetet ishin të mençura për të bllokuar shumë nga mediat sociale pas sulmeve. Të nxitur nga thashethemet në postimet e ‘Facebook’, turma e ekstremistëve nacionalistë budistë janë ndeshur kundër grupeve myslimane.

Qeveria, e dominuar nga budistët sinhalezë, ka qenë e ngadaltë për të vepruar. Pas një sulmi të tillë, në vitin 2017, avokati i të drejtave të njeriut në Shri Lanka, Gehan Gunatilleke, më tha se reagimi i papërshtatshëm i qeverisë është "legjitimimi i grupeve ultra-konservatore" myslimane, duke vënë në dukje se disa nga grupet myslimane po përpiqen të tejkalojnë njëri-tjetrin nga radikalizmi i tyre për t'iu hyrë në hak mbështetësve të tyre të Lindjes së Mesme.

Është terren i përsosur për ekstremizmin që të lulëzojë.

Gjatë viteve unë kam takuar shrilankas heroikë që luftuan për të sjellë paqe në vendin e tyre. Unë kam takuar sinhalezë dhe tamilë që punojnë për një pajtim. Dhe, unë kam dëgjuar banorë të shqetësuar të Shri Lankës në lidhje me politikanët që mund ta shkatërrojnë të ardhmen e vendit. Pikat e kontrollit janë hequr. Paqja ka kohë që ka ardhur, por hija e luftës së gjatë nuk është zbehur plotësisht. Shrilankasit, zemërthyer pas bombardimeve, kuptojnë më mirë se çdokush se sa i madh është rreziku.

(Kosova Sot)