Hashimi i Haxhi Brojës, në Likoc të Drenicës, kishte marrë vendim që të vritet BATON FAZLI HAXHIU

Hashimi i Haxhi Brojës, në Likoc të Drenicës, kishte marrë vendim që të vritet BATON FAZLI HAXHIU
Hashimi i Haxhi Brojës, në Likoc të Drenicës, kishte marrë vendim që të vritet BATON FAZLI HAXHIU

Reshat Badallaj-Zhuriani

  • 07 maj 2019 - 10:27

Kishte kohë që Serbia fashiste kishte ndërsyer argatët e saj,lugetërit, dallaverxhitë, matrapazët, Hashim Thaçin, çunin e Haxhi Brojës dhe kelyshin,langoin dhe zagarin e UDB-ës serbe, me librezë zyrtare Baton Fazli Haxhiun, për copëtimin dhe tkurrjen e trojeve shqiptare. Këta qyqar vetëm për interesa të tyre personale nuk lanë gur e dru pa lëvizur ne dem te Kosovës. Mesiti që e futi në "këllif" Hashim zezën, shkërdhata, Baton Fazli Haxhiu, që nga fëmijëria i shërbente gjaksorve Serbinë të gjakut të Drazh Mihajlit, saqë ne odën e tyre, më herët mbanin ne odën e tyre, në Poklek të Drenicës edhe TRABOJNICËN E ALEKSANDËR RANKOVIQIT, krye kasapit të shqiptare që kishte dhënë urdhër publikisht që të lëshohet kosa e vdekjes ne kapuçbardhët. Për këtë argat paguhej mirë nga Serbia fashiste,por vonë e hetoi frikën në palcë, se duhet bërë xhematin gati. Haberin për tabut pikërisht e mori nga Hashimi i zezë,dikur ishte drejtor i Shtabit të Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Hashimi i Haxhi Brojës, në Likoc të Drenicës, merr vendim që të vritet ky këlysh i Serbisë fashiste,BATON FAZLI HAXHIU. Ky langua përcillej në çdo lëvizje që bënte me kryekriminelët Jovica Stanishiqin dhe Zoran Stijeviqin, nëpër istikamet e UÇK-ës, ku u bënte hataja dhe kasaphanja.

Këlyshi i UDB-ës serbe, Baton Haxhiu me ndihmën e disa kryebanditëve që e quanin vetën "KUMANDANTË", do formonin klanet mafioze si "yrrnek" i klanit famezi i Zemunpoljes dhe do ta strehojnë në gjirin e tyre shkerdhatën BATON FAZLI HAXHIU dhe jo vetëm qe do te del i pa lagur,por ta ngrisin dhe e fusin pikërisht ne zemrën e shtetit. Kjo behet krejt me ndihmën e Kryebanditët e majave të shtetit me ndihmën e pushkaxhinjve të Drazh Mihajlit, do t´i futen pazareve për të tkurrur trojet tona dhe shih për ketë, këta kryelehaqen do të takohen tinëzisht me krerët e Serbisë fashiste nëpër hotelet më të shtrenjta dhe për interesa te tyre personale dhe përfitime të kapitalit e karrieriste, do të sjellin në zemër të Kosovës,"ZAJEDNICËN", do të shesin jo më pak se 8 mijë e ca hektarë tokë dhe nuk pushuan kurrë së vepruari në këtë rrugë të tradhtisë.

Kryelehaqenët,kryebanditët, për ta mashtruar popullin lehnin papushuar se kinse po i mbrojnë interesat e tyre dhe në anën tjetër jepnin tokat tona si të ishte malli i babës, vidhnin buxhetin e shtetit dhe siguronin pasuri për shumë breza. Këta kryelehaqen uzurponin dikasteret më të rëndësishme i punësonin tërë familjarët e tyre ose i përgatitnin për falimentim dhe i gllabëronte banda serbiane, DEVOLLI dhe pastaj ndanin pazarin.

Populli nuk kishte kafshatën e gojës në sofër qimzezët dhe këta këlysh kurve bënin dyzen ahengu ku kushtonte një drekë apo darkë mijëra euro dhe një litër verë jo më pak se njëmijë euro. Këta shkërdhata të majave të shtetit tallën me popullatën dhe rininë kosovare që po ia lënë shëndet vendit. Kanë filluar lehaqenet duke bredhur mëhallë në mëhallë,fshat në fshat, për te lehur, për bandat hajdute. Lehin se për këtë punë paguhen. Do lehin deri kur t´i mbetët ndonjë asht në grykë,por, tashmë i ka mbetur ndonjë DELL nëpër dhembë. Këtë më së miri i di Shpend zeza,Shpend hajni apo Shpend jahti, të paktën kështu po me quan populli, duke bërë sallamadi në jahte milionëshe,në ujëra bilur,fluturonte me avion privat ne "HAVA" dhe sokaqeve shkonte me limuzinë. I kishte të gjitha "angari" sepse kishte dhenë shumë "bakshish" asaj bandës kancerogjene që quhet Devolli!

Në Kosovë, u bë mish mash dhe "Gjyveç" u bëheshin bashkë edhe me Isa Mustafën, i cili për interesa të tija kapitale dhe karrieriste, jepte çdo gjë. Këta bashkëpunonin me pro rusin dhe pro serbin, gjysëm analfabetin, Behgjet Pacolli, me gjakzinjt serbo-çetnik DEVOLLI dhe harambashin dhe mikun më të ngushtë te Sreten Kariqve, faqeziun Ramiz Kelmendin. Pra, shkerdhatat e majave te shtetit bashkëpunonin dhe i mbështesnin këta banda antishqiptare.

Hashim zeza me Edvin Kristaq Ramën, Baton Haxhiun,Aleksandër Vuçiqin dhe disa këlysh që i ka rrotull, ditë e natë punonin për copëtimin e Kosovës, në këtë mes u fut edhe Moska,por i erdhi fundi kësaj tradhtie të këtyre tradhtarëve dhe jam tepër i kënaqur që me në fund ky pazar i kësaj kopeje tradhtarësh dhe jo vetëm që morri fund,por me turp dhe u bënë horë për tej horës. Edhe për një gjë jam shumë i lumtur se me kohë kam thënë se këta .

përfundimisht,në Berlin, zonja më e fortë botërore, Angela Merkel,i kapi përveshi gomarët dhe i ra shuplakë se nuk mund të shiten tokat e shqiptarëve që i kanë mbrojtur me gjak serbianve dhe shporruni nga keni ardhur. Hashim zeza pa asnjë të bardhë, me shkerdhatën serbe Baton Haxhiun dhe ata këlyshët aty rrotull u bënë edhe qesharak kur këta krye gomar u munduan të përbuzin Berlinin!

Por e verbëta doli se në Berlin këta tradhtarë vdiqen përgjithmonë bashkë me pazarët e tyre bashkë me pazaret e tyre do të shkojnë në atë "dynja" me faqe të zezë! Kjo është kur thosha se toka nuk sillet vetëm rreth këtyre faqezinjve...

(Për të gjitha shkrimet e mia mbaj përgjegjësi morale dhe juridike)

(Kosova Sot Online)