Reshat Badallaj-Zhuriani e pyet publikisht Baton Fazli Haxhiun: Përse u dënove me vdekje nga UÇK-ja dhe...?

Reshat Badallaj-Zhuriani e pyet publikisht Baton Fazli Haxhiun: Përse u dënove me vdekje nga UÇK-ja dhe...?
Reshat Badallaj-Zhuriani e pyet publikisht Baton Fazli Haxhiun: Përse u dënove me vdekje nga UÇK-ja dhe...?

Reshat Badallaj-Zhuriani

  • 12 janar 2020 - 09:58

*Çuditërisht, ata që morën vendim në Likoc të Drenicës, për kapjen dhe pushkatimin e këtij langoi serb, Baton Fazli Haxhiu dhe qe u paguan shumë para, për kokën e këtij langoi, këta e bën kumbar konaku dhe jo vetëm kaq, por u bënë burra kurve, po e përsërisë u bën burra kurve dhe po e ripërsërisë u bënë burra kurve dhe kurrë nuk u ndalen për ta copëtuar Kosovën

*Autori ka qene i autorizuar me libreze zyrtare nga Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare te Kosovës

*Te me falin lexuesit, shokët e sidomos shoqet, për këtë fjalor edhe pse isha i detyruar,por, mos mendoni se i kam humbur elementet e kulturës shqiptare. Jam burrë i krahinës se Lumes dhe i di ZAKONET,por...

SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

Ne kete shkrim nuk dua t´i perserise shume gjera, sepse ka vite te tera qe kam shkruar per kete kelyshin e Udb-es serbe me libreze zyrtare qe nga viti 1990 dhe i kam kerkuar publikisht se t´iu drejtohet Gjykates ne Biligrad ose Gjykates se instaluar serbe ne Prishtine, qe eshte ulur me urdher te krye banditeve te bandave politike. Fjalen e kam se ne qofte se, i shkon pak fiqiri se ndoshta ndonje germe nuk eshte e sakte se te mos flasim per ndonje fjale.

Keti kelyshi te kryeudbashet dhe gjaksorit serbian te Jovica Stanishiqit,po ashtu, i kam kerkuar edhe te del ne pazar dhe t´i lidh kijet me mua, sepse une jam shume i hapur ne polemike, nuk e beri asnjeren, sepse i di kusuret e e tija dhe spiunlleqet qe i ka bere ne dem te kombit shqiptar ne pergjithesi,ndaj hesht taman si ata kurvat serbe qe presin te semafori per hamshor dhe per mullar sane te Musë Tahirit.

-Dhe, jo vetem kaq, kam shkuar aq larg dhe kam zbuluar se si familja e tij kane patur tradita te moçme antishqiptare dhe lidhjet qe nga Nikolla Pashiqi, minister i asaj kohe dhe Dragutin Mihajloviqi, çetnik Drazha dhe Aleksander Rankoviqi, kasapi i shqiptareve që dha urdherin te leshohet kosa e vdekjes ne kokat shqiptare.

Ky kaka ( e di ay vet se perse e perdori kete fjale), nuk me pergjigj edhe per shume akuza publike qe ia bera, se si u denua me pushkatim nga Shtabi i Ushtrise Çlirimtare te Kosoves dhe vendimi u muar ne Likoc te Drenices, sa para u dhane per koken e tij, ne cilet istikame ishte, me cilet gjaksor serbian nipat te Drazh Mihajlit shoqerohej, si i vodhi shoket ne kohen e luftes, si u takua ne Prishtine, fshehurazi me kriminelt serbo-çetnik dhe pikerisht me kryekriminelin Jovica Stanishiq. Jovica, ishte kryeudbash i Serbise, ne kohen kur u takua ky jashtqitje e kombit, Baton Fazli Haxhiu.

Reshat Badallaj-Zhuriani,publikisht ka shkruar edhe me pas se si ne kohen e gjakderdhjes kur vriteshin shqiptarët me mamzerre,me hanxhar e sakice, kur dhunoheshin femrat tona,kur digjej toka flake nga artileria me e rende luftarake serbe qe zotronte Serbia dhe ky zagari rrinte kembekryq bile nenkujdesjen e forcave paramilitare te Stijeviqit, Arkanit, ne hotelin "GRAND", bashke me djalin e nje ambasadori Serbosllav, Rexhai Surroi, argati i i Sorrosit dhe kursist kinse per gjuhe te huaja ne Zemun qe quhet Veton Surroi dhe me nje gazetare greke duke bere dyzen ahengu...

Ky qelbesirë, Batoni i Fazli qelit, denbabaden argat te Serbise sepse nder dej i buron vrullshem gjaku serb, u ve ne dijeni nga Reshat Badallaj-Zhuriani,se kë e kë e kishte marrur ne qafe, babai i tij Fazli qeli apo Fazli zeza, te gjitha i keni ne gazeten "KOSOVA SOT". Udbashi, Baton Haxhiu,por ne Serbi njihet Bato Haxhiq, kur u bene Demonstratat ne Beligrad, kur askujt nuk i shkeli kemba e shqiptarit,ky zuar hyri dhe ate me fedellek, sepse i kishte shetitur lokalet e UDB-es serbe me shume se dhomat e tij, i binte kambanave te mortit jo vetem kunder Kosoves,por kunder kombit shqiptar ne pergjithesi, nuk ndalej me argatin e tij antishqiptarë se aty ku ha qeni aty edhe leh,sepse pos qe u hynte argati i tij ne pune,paguhej me para me thas dhe le te del e te thote jo! Dil, kelyshi i UDB-es, nuk guxon se nuk ta mban. Ky qen serb,perpos tij gjeti dhe muar me veti edhe banden serbiane qe quhet DEvolli, qe kjo bande me gjak serbi,me urdher te Serbise fashiste, u ndersyen per t´i vrare shqiptaret ne mase me ushqime qensh e derrash edhe pse reaguan dy komisionet per kete hata, nuk i gjeti asgje. Perse? Lere qe nuk u burgosen,por as nuk u trazuan dhe ky qeni dhe langoi,shkerdhata turr e vrap i hallakatur shkon te Panajot Panariti. Por, Ju nuk e dini nje gje shume te rendesishme, se perse nuk u trazuan dhe nuk u burgosen? JU tregon Reshat Badallaj-Zhuriani.

Dy komisionet ay i Prishtines dhe i Tiranes dhe bashke me ata qyqaret dhe bytheqiret i sistemit te kalbur gjyqesor dirigjoheshin nga burra kurvash,po e përsëris nga burra kurvash,po e ripërsëris shtetin ne dore e kishin burra kurvash...! Kjo eshte arsyeja dhe ne qofte se, ka ndonje gop nane qe nuk eshte keshtu,ahere thone. Me falni e di qe ka,por ata nuk jane gop none,jane kelysh dhe burra kurvash. Se shqiptari qe ka gjak shqiptari nuk guxon te del, sepse futet ne gjynah dhe pasatj as rrasa e varrit nuk ja drejton kurrizin.

Ky bytheqirë, Baton Haxhiu, nuk ndalej se vepruari kunder shqiptarve lere qe ne cdo tre rreshta i ka shar shqiptarë per interesa serbe, po ky shkerdhate, me gjaksoret serbian dhe me kryeudbashi,Jovica Stanishiqi, ikin ne bjeshket e Brezovices, atje ku uji ne vere eshte akull dhe bilur,bejne planet sipas urdherit "PATKOI" dhe posa ikin shqiptaret nga Kosova,ky idiot shkuar idioteve,bejne planin se kinse e kane vrare serbet kety zagar. I bie telefonit ne TANJUG (Tajna Agencia Nova Jugosllavia), duke pare se si te reagojn shqiptaret. Te shqiptaret ishte gezimi i madh,se nje qen,nje kelysh,nje langua, nje spiun me pak.

Shih per kete, MUP-I serb e marrin me veturen e tyre dhe e fusin si nuse ne Shqiperi,pa therre ne kembe dhe filloi te leh kinse ka equr te zitë e ullirit duke menduar,mendja e smure e keti qeni kinse nuk i di keto habere populli. Me te kthyer shqiptaret ne tokat e tyre qe i´a kishte lene Zoti hise, keti spiuni i hyri frika ne palce se akoma eshte ne fuqi denimi me vrasje per ketë qen,per kete spiun dhe tradhtare dhe kerkon ndihmen edhe te joschka fischer qe ta ndihmoj qe te mos vritet. Ky kelysh serbi, BATON FAZLI HAXHIU, u "shtafit"-kalitur mire nga serbet se si te shpeton. Ata e mesuan mire se cilit t´ia ze bishtin me derë:""PO, nuk me mbrohet mua qe te mos vritem, do t´zbuloj te gjitha spiunlleqet e tuaja me Serbine..". Opa, u shtangen disa burra kurvash dhe jo vetem qe e shpetuan,por e bene edhe mik pragu dhe ata burra kurve u bene tani KELYSH TE BATON HAXHIUT. Te jam me i hapur dhe te zberdhej pak me lehte disa burra kurvash qe e denuan me vdekej pushkatim dhe qe u dhane para per koken e ti,u bene kelysh kurve dhe langonj te keti bythëqiri dhe gjithmonë ata veprojn si thote ky qeni serb duke shitur tokat tona,duke perça shqiptaret dhe shume te zeza per te futur Kosoven ne gjirin serb. pra, keta burra kurve qe e denuan dikur kete spiunin e UDB-es serbe per tradhti me pushkatim u bene burra kurve te sojit te esat pashait!

Kesaj radhe nuk do zgjatem me shume,por po te pyes edhe njehere publikisht ty dhe disa aty rrotull te gjithe burra kurve perse u denove me vdekje me pushkatim, sa para u paguan per koken tende,kush jane ata burra kurve qe njehere te denuan dhe te ben kumbar konaku. E di se t´i je zorraxhi dhe nuk e dini se per cka thone nga anet e mia, ne Zhur te krahines se Lumes, te besh dike kumbar konaku dhe pastaj del per pune ushkuri. Nejse, ti nuk je gjaku i SHQIPTARISE. Ti dhe ata kelyshet tjere kendej dhe andej Drinin jeni shpirtshitur....

Te pres ne pergjigje ty dhe ata zagaret dhe langonjt shqipfoles qe lehin si qent pas henes dhe qe vrapojn pas hajnise si korbat pas kufomave te ngordha dhe si zagaret pas mercinave. Ju jeni dhe keni per te mbetur sa te jete toka e qielli bisht qeni dhe nga kjo bote keni per te ikur me damken e zeze te tradhtise. Vend per varr nuk do te keni,sepse e keni vrare Kosoven dhe te gjithe shqiptarin, i keni ra kambanave te mortit per interesa serbe dhe keni marrur ne shenj fitore "Zikina kolon" dhe kengen:"Ko to kaze,ko to laze da je Srbija mala", me mish deri e me "Slivovicë",ngek,ngek,ngek, me def e me violine dhe nuk ka munguar harmonika dhe ai kapuci i tyre i ndarë si p... kurve. Edhe ju jeni i njejti soj pa me te voglin dyshim...

Boll, u be bre burra,boll me spiunlleqet e kesaj kopje qe dalin nga hiri i staneve te Serbise fashiste...!

Te fala: Reshat Badallaj-Zhuriani, Zhur,krahina e Lumes, Republika e Shqipërisë.

(Kosova Sot Online)