‘Glaukun e japim-Kosovën s’e japim’

‘Glaukun e japim-Kosovën s’e japim’
‘Glaukun e japim-Kosovën s’e japim’

Kimete Berisha

  • 26 janar 2020 - 08:19

Isën valla e jepshit me dy duar (po s'ua merrke kush), e tash po silleni kah kapixhiku i tij në Prapashticë a Parashticë, e po i bëni rixha, se ju më mirë ndjeheni si lypës sesa si dhurues.

Sakrificë ngjehet veç kur jepni nga vetvetja.
Jepe Glaukun o djalë.
Me pas Ai mend 'vetjepet' e s'pret krejt Kosovës m'i shku nerva.

Apo ndoshta më mirë juve ju bjen me mbet në opozitë sesa Glauku mos me qenë Kryetar i Kuvendit.

Se kur ikin të gjithë e qeverinë e bëjnë 'të tjerët' - Albinit i mbetet Glauku...dhe çelin jargavanët.

E po, a më mirë me qenë Glauku kryetar i Kuvendit apo Albini Kryeministër?

Për të dytë 'më mirë Glauku', sepse kushdo që ka veç pak 'sens' jep dorëheqje dhe e zhbllokon situatën.

Dujuni ju mes vete më mirë, mos gaboni me sakrifiku gjë. Çka të duhet m'u bë kryeministër kur prishesh me shok.

'Budallë' kanë qenë ata që e kanë dhënë jetën për Juve, që ju sot mos me pranu me ju mungu as një fije floku (e lyer) për këtë vend të varfër, depresiv e të papastër që po plaçkitet, po shkretohet dhe po zbrazet e ju silleni arave të katundit t'Isës si kastraveca, duke pasur mundësinë e argjendtë që të sakrifikoheni pa pasur nevojë të dukeni lypësarë e qesharkë.

Kur sakrifikohesh, bëhesh simpatik dhe i dhimbshëm, bëhesh magnet i dashnisë popullore;
Kur koçitesh si thiu n'akull, e ngul këmbë m'u bë veç qysh do ti-bëhesh i neveritshëm dhe qesharak.

Shembull është kjo 'dashni' e juaja brendapartiake, kur e sakrifikon Kosovën për një koleg pune.

Mbaje ti kryetarin e kuvendit e shko lexoje Leninin se nuk e paske lexu qysh rrejshin, se me pas lexu ti Leninin e kishe ditë se 'çdo kuzhinier duhet të mësojë ta udhëheq vendin', se mirë e ka pas Ai 'thi komunist', Liria nuk po na jep me hëngër, sado e madhe që është kjo Liri.

Ne shkuam për uflla. E ti pra shko lexo edhe pak se qeverinë ta bën Ramushi, pa pasur nevojë me lexu asnjë libër.

P.S. E nëse ndodh dorëhiqet Glauku, mos e mashtroni djalin se nuk hyn në histori, por hyn në listën e deputetëve.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online"