Letër publike kryeparlamentares Vjosa Osmani

Letër publike kryeparlamentares Vjosa Osmani
Letër publike kryeparlamentares Vjosa Osmani

Ragip Guraziu

  • 14 shkurt 2020 - 15:15

KOSOVA nuk është as e jotja,as e LDK-së ,as e Hashim Thaçit,e as e PDK-së,as  e Ramush Haradinajt e as e AAK-së, as e Albin Kurtit,LVV-së,as e subjketeve tjer politke,as e Isa Mustafës,Kadri Veselit, Fatmir Limës,Fatmir Sejdiut, as e pushtetatarëve, etj, por e qytetarëve -popullit të Kosovës,ata kullen këtu.. Qytetarët po  duan një shtet funksional,me prezencën të fuqishme ushtarake ( tamam Ushtri), lideret shtetëror dhe partiak qytetarët po i duan ata të përgjeqshmit e jo ata të papërgjegjshmit,të korruptuarit dhe të tejkriminuar,Jo shtet të mafio-aligarke por Shtet Fuksional,Qeveri fuksionale,Kuvend fuksional,dhe presidencë fuksionale.

Pse këtë Letër publike bash ju?!

Ti je krenaria e kombit shqiptarë,jo veç e LDK-së

Ty nuk të deshi veç Isa Mustafa!  E tërë LDKja, dhe populli kombëtare shqiptar të përkrahën dhe do përkrahin përgjithëmonë..Dikush të quajti edhe Shota Galica e Dytë,dikush tjetër krenaria e Kombit shqiptarër,dikush tjetër,të quajti,gruja më e fuqishme e LDK-së dhe kombit shqiptarë. Ai,Isa Musatafa,që të hyri në hakë,ai duhet të pensionohet,dhe koka e tij nuk fuksionon më,sepse fotot e tij në ish-komonizëm me Rrrahman Morinën,plotë kokën komonizëm,pensionimi i tij ma se i nevojshëm për këtë kohë,dhe asnjë herë LDK-ja nuk është dëmtu sa tani me Isa Mustafën,që mbete me 4 komuna edhe ato jo fortë stabile. Shkrimi im I botuar para tri viteve ne Bot sot dhe Kosova-Sot

Populli i Kosovës ta dha  hakun, por gabimin nuk do të falë kurr?!

A dI pse? Sepse vepri i juaj si kryeparlametare duke lozur me ato foto te ty presidenteve,Rugovës dhe THaçit,kësaj ju gëzuan armiqtë e tu,sepse të quajtën si një Shota e dytë kosovare,por jo vetëm e Kosovës por e kombit Shqiptarë,tani je në dijeni se kush ishte ajo Shota Galica si luftoi dhe si ra deshomre e kombit,pa u marrë kurrë me politikat e mbreshme politike partiake.

Ne jemi në luftë me serbinë,dhe gjithë kundër Serbisë,jo rastësisht NATO bombardoi Serbinë,jo rastësisht Amerika me aleatët e saj na bëri shtet,ne jemi vetëm për kryrjen e punëve apo detyrat e shtepisë,siç po na thonë dëshmi, tani në prag të festimit të 12 vjetorit t pavarësimit të pavarësisë së Kosovës,Veriu i Mitrovicës mini Serbi në zemrën e Kosovës,dhe Car LLazarin hiqja foton dhe theja atë kishtë drejtuar nga Prishtina,kjo e vërteta,dash pajtohu ndaq jo ky është realiteti.

Qe çka thuhet tashti?!

Kryeparlamentarja Vjosa Osmani, në një konferencë për media  ka thënë se PDK’ja po e bojkoton mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit prej ditës kur u formua Qeveria dhe prej kur Osmani mori postin e kryetares së Kuvendit. PDK’ja përmes një komunikate i ka reaguar Osmanit, duke thënë se po i bën bojkot asaj dhe jo Kuvendi

 PDK’ja po thotë se po e bojkoton Kuvendin për shkak të kryeparlamentares Osmani.

“Znj. Osmani, jo bojkot Kuvendit, por bojkot ty! Vjosa Osmani edhe sot gënjeu publikisht para gazetarëve se PDK po e bojkoton Kuvendin nga data 3 shkurt kur u votua Qeveria. Kjo nuk është e vërtetë. As që do të ketë bojkot, siç do ajo. Bojkoti është për të dhe manipulimet e saja për të mekanizuar për lojëra të veta politike, institucionin më të lartë të vendit”, shkruan në komunikatë.

Tutje PDK thotë se deputetët e kësaj partie nuk kanë pasur mundësi të marrin pjesë në seancën kur Osmani është votuar për kryetare të Kuvendit, pasi janë lajmëruar vetëm 5 minuta para seancës.

“Ndërsa, deputetët e PDK-së nuk kanë pasur mundësi të marrin pjesë në seancën tjetër të asaj dite për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit, sepse ajo ishte seancë klandestine. Deputetët e PDK-së janë njoftuar vetëm 5 minuta para asaj “seance”. Fare qartë u pa se ajo ishte seancë e përjashtimit tonë, për të mos pasur mundësi të marr pjesë opozita në të”, thotë komunikata.

PDK’ja po e quan lojë të rrezikshme shkarkimin e Konjufcës dhe emërimin e Osmanit në krye të Kuvendit.

Po ashtu, PDK po e akuzon Osmanin përkoalicion me Bepgradin nëpërmjet Listës Serbe, duke e quajtur atë “pseudokryetare”.

“Atë natë u shtjellua një precedan i rrezikshëm: Koalicioni me Beogradin dhe Listën Serbe i padeklaruar, do të mbajë të gjallë këtë qeveri dhe këtë pseudokryetare Kuvendi, e cila me çdo kusht synon të nxjerr jashtë Kuvendit udhëheqësin e opozitës!!!”, thuhet në komunikatë.

 Ndërkaq PDK po i kërkon kryeparlamentares Osmani që t’i kthejë fotot e Presidentit Thaçi dhe Adem Jasharit në vendin e vet.

 “PDK kërkon që znj. Osmani të kryej obligimin ligjor, të kthej fotot e Presidentit dhe Adem Jasharit në vendin e vet. Po ashtu, të mbaj foton e ish-presidentit Rugova në kabinet dhe të luaj rolin e vet kushtetues si spikere e Kuvendit, siç duhet ta ketë! PDK si lidere e opozitës nuk do të merret me znj. Osmani por me oponentët tanë politikë. Por, ajo duhet ta kuptojë se do të bojkotohet derisa të ndalojë shkeljet ligjore në institucionin e Kuvendit”, thotë komunikata.

Shume llafe pa kurfar nevoje Vjosa….

Serbia me gojë hSulmin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të zhdukur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e koncentroi në Prekaz, në zemrën dhe kokën e UÇK-së, duke i bërë asaj një rrethim të hekurt, për fat të mirë, alarmoi tërë botën. Ajo që do të ndodhë në fillimet e marsit të vitit 1998 do të jetë një dëshmi e gjallë për botën e qytetëruar dhe përgjegjësit e saj politikë e diplomatikë. Në të vërtetë, kjo ngjarje kaq e drejtpërdrejtë dhe kaq e fuqishme për nga përmasat e saj të flijimit unikat, të qëndresës e të masakrimit do ta ngrejë çështjen e Kosovës në krye të agjendës botërore.

Shumë furtuna dhe luftra kanë kaluar në Kosovën e nëpërr Kosovë,por Mitrovicën,qytetin e minatorit nuk ka patur pretendime askush ta ndaj.Tani si po shihet kjo ndarje u krye në Kumanovë, kur ish diktatori serb Sllobodan Millosheviqi, atëherë pata cekur se ;Serbia ka fituar me këtë marrëveshje dhe tani me shekuj kanë vuajtur nga thundrra serbo-ruse sllave.Jo rastësisht KFOR-i Frances u stacionua (menjëherë pas terheqjes së forcave pushtuese serbe nga Kosova ,1999), në Veri të Mitrovicës.

Sa i perket ëndrrës naziste të Serbisë, që me shekuj ka vepruar në këtë mënyrë, që po fsheh shteti serb, që po insiston që më mbajtjen e institucioneve paralele në Kosovë, gjegjësisht në veriun e Mitrovicës, po pretendon 28 për qindëshin e territori të Kosovës të kësaj ane që të kthej në në territorin e shtetit serb, për të quajtur pastaj ja ky është kompromisi në mes të dy shteteve Kosovë-Serbi dhe menjëherë kishte për ta njohur Pavarësinë e Kosovës dhe për ta bindur BE, dhe të tjerët se ky ishte pajtimi Kosovë-Serbi.

Të gjitha këto Serbisë po i mundësohet nga ndërkombëtarët që pa e njohur Kosovën si shtet dhe të cilët autoritrtet në Beograd nuk kanë kërkuar as falje,të gjitha këto neve na dërgojnë në pus pa fund, siç thotë populli. Shteti serb nuk po i zbaton rregullat ndërkombëtare dhe askush nuk po mundet të vetëdisoj Serbinë se Kosova është shtet i pavarur dhe të drejtat e minoriteteve janë të garantuara edhe me Pakon e Ahtisarit gjë që këtë të drejt nuk e kanë minoritetet në shtetet tjera dhe sidomos vet shteti serb nuk e zbaton rregullat e ndërkombëtarëve sa iu perket minoriteteve në Serbi. Kemi tri komuna në Luginën e Preshevës dhe aty është gjendja faktike e këtij shteti,që vite me radhë jo veçse në Ballkan po shkakton trazira por ky virus i shtetit serb ka përfshirë edhe Evropë. e shtetet tjera botërore që shi me rastin e Kosovës dhe pas 20 vjet pas përfundimit të luftës, çështja e veriut të Mitrovicës ende e pasgjedhur.

Kosova Ish-njësi federale e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë,Kosova është vendi i fundit që e fitoi mëvetësinë si rrjedhojë e shpërbërjes së përgjakshme të kësaj federate. Në vitin 1990, Kosova u shpall republikë dhe në vitin 1991 shtet i pavarur, mirëpo nuk arriti ta jetësonte pavarësinë e vet në rrethanat e pushtimit ushtarak serb që zgjati plot një dekadë (1989-1999). Qëndresa paqësore mbarëpopullore, Lufta e Ushtrisë Çlirimtare (1997-1999) dhe ndërhyrja ajrore e NATO-s në pranverë të 1999 i dhanë fund genocidit të Serbisë mbi popullatën shqiptare të Kosovës. Trupat e NATO-s hynë në Kosovë në qershor 1999, ndërsa po largohej 110 vende në mbarë botën, por vazhdon të kundërshtohet nga Serbia që pretendon sovranitet mbi gjithë territorin kosovar.

Serbët në Veri të Mitrovicë,e mbushur me kriminel te Karpateve,shumica e tyre janë mu ata që kanë masakruar shqiptarët gjatë luftës së fundit,dhe aty po kullet Lista serpska,fund e krye qetnikt,që tani po e kanë edhe përkrahjen nga dikush tjeter që po quhet Rusi,ata han e pin dhe rrymen qe 20 vite pas lufte,paguan shteti i Kosovës për ta ku është në dijeni edhe e gjithë bota,dhe kjo tani ka derguar Kosovën deri në shpartallimin e Kuvendit dhe zgjedhjet  te parakohshme me kete politik që po do ta fale Serbinë si shtet kriminel,dhe qindra luftetar te UÇK-së pa kulm në kokë,tani Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq do e kuptojë mirë se bashku me Sheshelin,se Kosova është shtet me kushtetut e njohur edhe nga Gjykata e Hagës.dhe me ushtri te fuqishmen ne botë ,NATO-n,KFOR-in dhe Ushtrinë e Kosovës.kjo është arsyeja.Ndrusha muaj më parë kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiq, ka nxitur reagime të ashpra pas deklaratës së saj se “shqiptarët janë njerëz të zbritur nga mali”.  Ministri i Punëve të jashtme të Kosovës,  Behgjet Pacolli,duhet t'i rrin pas fjalës që,Kryeministrja e Serbisë Ana Brnabiq dhe  shefi i misionit të OKB-së në Kosovë Zahir Tanin,  duhet ndaluar hyrjen në Kosovë përgjithmonë

  Politikanët e rinj të Beogradit po veprojnë me të njëjtin diskurs politik si regjimi i Millosheviqit.

 Eksperti amerikan ka thënë se për këtë duhet të reagojë edhe përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini.Serbia tashmë e pa durueshme për shqiptarët,veq një mur i Berlinit me ta dhe asgjë tjetër, edhe pse shqiptaret nuk i pelqejn muret e ndarjes me asnjë shtet.

 Por ku kemi parasyesh sjelljet e Serbisë kundrejt kombit shqiptar me shekujt, na le të kutojmë,se vetëm një mur i Berlinit  do ishte i proferuar, pasi shqiptaret bollë më u perdhunosen,masakruan,duruan,këtë duhet të jetë në dijeni e gjithë bota,edhe është por ama ,deri kur kështu do vuajne e durojne shqiptaret?!

 Ramë Bllaca, ky njeri që bëri histori duke mbrojtur të drejtat e shqiptarëve edhe në rrugë institucionale si deputet i Kosovës që ishte në parlamentin e Jugosllavisë por edhe me armë në dorë kundër bandave serbe, u vra pabesisht nga serbët. Por mbeti lapidar në kujtesën kombëtare të shqiptarëve. Pra kjo është arsyeja se Bllaca, fshat i komunës së Therandës, në të gjitha luftërat në trevat shqiptare, gjithmonë ka dalë fitimtar dhe nga vetja ka dhënë njerëz patriotë të çështjes kombëtare brez pas brezi, për të vetmen arsye për lirin dhe bashkimin kombëtar, që po kjo Evropë që na ndau neve shqiptarëve në disa shtete dhe na bëri pikë e pesë, tani do të duhej ta ndryshojë pak qëndrimin prej njerke që kishte mbajtur për shqiptarët edhe si komb.

Serbia kurrë nuk ka pasur prona serbe në Kosovës, dhe as që do të ketë

 

E dëshmon edhe koha fashiste e shoviniste serbe me shekuj, tragjeditë që u ka krijuar shqiptarëve, që nga ndjekjet, vrasjet, masakrat dhe plaçkitjet. Në luftën e UÇK-së edhe i përzuri nga trojet e veta shqiptarët, dhe po mos të reagonin UÇK-ja, Amerika dhe aleatët e saj, më në fund u desh të intervenojë edhe NATO-ja, se përndryshe, Kosova kishte për të rënë në duart e Serbisë, dhe kjo do të ishte diçka tronditëse, siç qe e mundur që dikush t'i mbyllë sytë ndaj gjithë kësaj dhe ende Serbinë e kemi mbi kokë edhe në këtë kohë. ''Sipas reagimit të Serbisë, e cila thotë se i posedon tapitë e tokës së Kosovës, mbi 58 % , të cilat ajo i plaçkiti, i vodhi dhe i mori me dhunë përmes luftës që shkaktoi në vitin 1999, me urdhër të xhelatit Milosheviq dhe bashkëkriminelëve të tij, duke i bartur me qindra tona dokumente të ndryshme nga Kosova, duke i deponuar në magazinat e shtetit në Beograd''. Sado që Serbia i kolonizoi tokat tona dhe bëri atë që i erdhi për dore, duke i shfrytëzuar të gjitha epshet e saja djallëzore mbi popullsinë shqiptare, ajo nuk mundi kurrë ta zhdukë qenien dhe dinjitetin e njeriut shqiptar, sepse kjo tokë, në momentin e krijimit të saj, është e mishëruar dhe bashkuar me këtë popull dhe këtë tokë dardane e iliriane.

 Sado që Serbia i kolonizoi tokat tona dhe bëri atë që i erdhi përdore, duke i shfrytëzuar të gjitha epshet e saja djallëzore mbi popullsinë shqiptare, ajo nuk mundi kurrë ta zhdukë qenien dhe dinjitetin e njeriut shqiptar, sepse kjo tokë, në momentin e krijimit të saj, është e mishëruar dhe bashkuar me këtë popull dhe këtë tokë dardane e iliriane.Këtë e ka dëshmuar edhe ministri i Punëve të Jashtme, z.Enver Hoxhaj, ku ka takuar kongresmenin Paul Cook, dhe senatorin e mikun e madh të shqiptarëve, Bob Dole, me të cilët kanë biseduar për marrëdhëniet e shkëlqyera të Kosovës me ShBA-në dhe mbështetjen e vazhdueshme të ShBA-së ndaj Kosovës", thuhet në njoftimin për media.

 Kosova ndër popujt më proamerikan në rajon

 "Raportet ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara janë të shkëlqyera, dhe Washingtoni mbetet pika e referencës për Kosovën kudo në botë. Kam besim se raportet tona do të intensifikohen edhe më tutje, pasi ka ende shumë mundësi për ta thelluar bashkëpunimin bilateral. Ndërsa, Kosova mbetet njëri prej popujve më pro-amerikan në rajon", ka thënë Hoxhaj. Ramë Bllaca, ky njeri që bëri histori duke mbrojtur të drejtat e shqiptarëve edhe në rrugë institucionale si deputet i Kosovës që ishte në parlamentin e Jugosllavisë por edhe me armë në dorë kundër bandave serbe, u vra pabesisht nga serbët. Por mbeti lapidar në kujtesën kombëtare të shqiptarëve. Pra kjo është arsyeja se Bllaca, fshat i komunës së Therandës, në të gjitha luftërat në trevat shqiptare, gjithmonë ka dalë fitimtar dhe nga vetja ka dhënë njerëz patriotë të çështjes kombëtare brez pas brezi, për të vetmen arsye për lirin dhe bashkimin kombëtar, që po kjo Evropë që na ndau neve shqiptarëve në disa shtete dhe na bëri pikë e pesë, tani do të duhej ta ndryshojë pak qëndrimin prej njerke që kishte mbajtur për shqiptarët edhe si komb.

Vjosa ke qka te folë dhe për çka ju votoi populli,jo per ndrrime fotosh por per Veriun e Mitrovicës që e ka okupuar Serbia….

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online"