Mosni bre pisa se na bëtë horë para botës

Mosni bre pisa se na bëtë horë para botës
  • 21 mars 2020 - 19:33

Shkruan: Reshat Badallaj

Kur i tere globi eshte i trazuar dhe ne ethe, natyrisht qe ka perfshirw edhe kombin tone ne pergjithesi nje epidemi qe po quhet KORONA VIRUS, po shifet se eshte rrezik per vdekje, na polli edhe neve ne Kosaove  nje marrezi banale,idioteske dhe dashakeqe. Keti virusi i ndihmon edhe nje bande hajdutesh qe jane deshmuar se hajnin e kane ne gjak. Kjo bande hajnash qe une shume kohe me pare i kam quajtur "MURTAJA E ZEZE", ne kohen kur populli ra ne shtratin e vdekjes, kjo bande cubash dhe shkoflargesh, neper kanalet e erreta te nentokes kriminale i ndersyen ca zagrw e langonjw per te kafshuar hajnisht, kete djalin qe po e quajn Albin Kurti.

Jam i detyruar dhe riperserise dhe e kame thene me vite shpeshhere se kurre ne jeten time nuk kam qene antare i ketyre dhe asnje bande politike, dua te vdes me nderin me te madh. Sepse te behesh anetarw i ketyre bandave duhet te rreni, te mashtroni, te vidhni, te spiunoni, te beni kurveri e lloj-lloj marrezirash,perndryshe nuk do te kesh kurre sukses.

Pra, dua te them se largqoftw, nuk po e mbroj kurren e kurres Albin Kurtin, por, fjalen e kam te ato klane mafioze me te rrezikshme ne tere Ballkanin, qe veprojn ne Kosove, banda me e rrezikshme se klanet e Zemun Poljes.

Per te kuptuar se a kam te drejt qe e theme kete. Lexuesi eshte gjykatesi me i mire. Secili analist qe e konsideron veten analist duhet te kthej koken prapa dhe t´i beje pyetje vetes se a ja kam qelluar atyre analizave,apo kam lehur kot!? Albin Kurtit, heret i thash publikisht qe kujdes se kane me te ra sakice dhe hanxhar prapa kurrizit, matrapazi, daullxhiu e poteraxhiu, qe quhet Shpend Ahmeti dhe disa kelysh aty qe i kishte rrotull dhe do te ikin  hajdutet, disa rrugaç shkuar rrugaçve dhe do te behen ne 55 cope. Me duk se nuk e morri aq serbez, nderkaq, nuk e kam fjalen per disa nipa te Ilia Vakiqit, qe nuk e besuan dhe ashtu doli. U ndan dhe iken rrugaçet me damken e tradhtise dhe tani lehin por as qe i ka friken kush dhe as qe tremben nga lehjet e tyre.

Tashti para se te behet kjo Qeveri e ZORIT, i shkrova ne "KOSOVA SOT", me titull:"Reshat Badallaj-Zhuriani i çon fjale Albin Kurtit ", te dates,31 tetor 2019 dhe nentitull:Albin Kurti, kujdes nga LDK, cubat dhe këlyshët e Devollëve DHE ne analizen e dates 10 shkurt 2020, me titull:Parashikimi: Ja pse i frikesohen Albin Kurtit, Hashim Thaçi,Baton Haxhiu... Dhe po e shkepus pasusin e fundit:

Mirëpo Badallaj dyshon shumë edhe tek partneri i koalicionit qeverisës me LVV-në, tek LDK-ja, nëse do ta ketë mbështetjen e fuqishme deri në fund.

“Pra, Albin Kurti nuk do të jetë arrë e fortë vetëm për Serbinë,por edhe kundër kësaj bande tradhtaresh që janë dëshmuar argat të tyre. Këta do jenë bashkërisht kundër Albin Kurtit. Por, unë personalisht e kam një frikë dhe do ta mbajmë në mend se “artaku artificial” që quhet LDK, në ditën me kritike Albinin do ta lënë në shi dhe do ia lënë krushqit në rrugë. Larg qoftë, por kështu kjo do të del”, përfundon analisti politik, Reshat Badallaj për “Kosova Sot Online”.

Te behesh ortak me Isa Mustafen, qe nder deje akoma i buron nga dejet gjaku i Serbosllavis, me hajnin e Diaspores, me krahun e djathte te kryetradhtarit te Kombit te Rrahman Morines, Isa Mustafa eshte i lindur bishdredredhur, shpirtshitur dhe me kohe lokja ia kishte lidhur ushkuret kah Serbia. A e dini se Isa Mustafa ter gjyksin (gjoksin) deri ne kerthize e ka patur me dokurata nteBiligradit, nuk ka pasur vend me ku te ngjes ato "znackat" dhe zgerdhihej dhe fluturonte nga gezimi. Dhe, i tregova se mos u be ortak me te se pa fije turpi t´i le krujshqit ne rruge dhe si doli. Cili njeri qe ka dy gram moral, do e bente kte namin qe Kosova eshte duke luftuar me vdekjen, bjer ne shtrat dhe nuk e di se a ngrihet gjalle? Dhe, kjo bande idiotesh, kjo bande vagabondesh dhe kjo kope hajnash te kanaleve te nentokes, ngriten dhe te godasin edhe me forte vendin.

A i degjuat idiotet, a i degjuat gjakzinjt, a i degjuat kryehajnat dhe kryebanditet pa pik turpi thonin:"Po, ne e perkrahim per te rrezuar qeverinw..." dhe merreni me mend as qe u skuqeshin fare. Nuk skuqen se njeriu kur eshte hajn,kur eshte idiot,kur nuk ka fytyre, nuk ka edhe gjak te skuqet fare. Pa pike morali kjo kope e staneve te hajnise e mos e gezofshin TALLEN ME POPULLIN, NUK THONE: ORE BURRA E JENI NE TEREZI? Po, pritni pak te kaloj kjo epidemi qe e ka hutuar boten, qe te ka ngujuar dhe nuk do guxosh te dalesh nga pragu i deres. Per te mos e fshehur diçka, se une nuk di te behem francez, po ky Reshat qe jam keshtu mendoja:Qoje i Madhi Zot te ata kryehajnat, kryebanditet,kryevagabondet qe e vodhen djersen dhe gjakun e taksa paguesve, t´i godas kjo murtaja e zeze te gjithe ata kryebandite, qe u bene supermilionere dhe populli nuk ka as kafshatenn e gojes dhe nuk ka para as per ilaçe t´i sheroj plaget.

Edhe nje gje po ja thote Reshat Badallaj-Zhuriani, mbajeni mend se vendi me MURTAJEN E ZEZE PANI-N,LDK-EN, ME PRORUSE E ME PROSERBW,ME KRYEHAJNA DHE KRYEBANDITE NUK SHKON PERPARA. Ndaj, duhet lene kete djalin te punoj per vendin, nuk po them qeverinw,se qeveri me ata bishta te UDB-es serbe qe quhet LDK ne krye me kokeloqen Isa Mustafa, shpirtshituri te Hashimi Haxhi Brojes, jane te PABESE dhe te zene prite, te kafshojn si gjarperi nengjethe.

A ka turp dhe idioptizem me te madh se tani ne kete kohe te pa kohe te permenden edhe zgjedhjet. Po, Kosova nuk eshte me e forte ekonomikisht se Amerika,ore qelbesira,ore plehera! Te semuret per pushtet dhe hajni e kerkojn kete marifet duke as mos e vrare koken per jeten e qytetarve te vendit. Kjo kaste idiotesh dhe vagabondesh, duhet te ulin BISHTIN DHE TE BASHKEPUNOJN BASHKARISHT PER TE LUFTUAR EPIDEMINW DHE PER TE NGRITUR VENDIN EKONOMOIKISHT. Dhe, jo te luftohet per pushtet dhe per hajni, sepse tashme populli nuk ka fare dyshim,por i njohin hajnat qe para lufte nuk kishin as breke dhe as rryp pantullonash e tani jane bere supermilionerw duke siguruar pasuri per 20-30 breza...

Nje gje kjo bande banditesh nuk jane ka e kuptojn fare duke mos menduar ne mentalitetin Ballkanik, ate qe thone"Per inat te vjerres, shkoi nusja ne shtratin e mullixhiu", dua te them se po u mbajten zgjedhjet,por as qe flitet, keta banda ju garantoj se asnjera nuk do e kalon pragunse po shifen marrezite ashiqare.

Kesaj radhe nuk do flas per shkelje te ligjit, Kushtetutes, familjarizmit dhe punesimet familjare, nuk do te flas as se si vodhen lekun edhe per varreza te DESHMORVE TE KOMBIT, se do merret Zoti dhe ligji me keta sojsez. Eh, ç´mu kujtua tani. A ju kujtohet Juve, kur kryehajnat,kryebanditet, kryevagabondet, e bene ZAP sistemin ekalbur gjyqesor dhe kur qytetari dhe faktori nderkombetar i quante HAJNA dhe shikoni keta burra kurve si thonin ne foltore te mezlishtit, me sa kam lexuar dhe kam degjuar ju me duket i thoni KUVEND,ata thonin:"SHKONI NE PROKURORI!". A ka tallje me te rende ne kete toke? Aq idiotw dhe kryvagabonde ishin saqe mendonin se populli eshte thase me kashte dhe nuk kupton gje, mendonin se populli nuk e di se te gjithe jane ne vallen e HAJNISE DHE TE GJITHE IDIOTET E KANE KAPUR PUSHTETIN!? Ruana Zot nga kjo fare e felliqur !

Dhe, krejt ne fund fare, MOSNI BRE PISA SE NA BEHET HORE PARA BOTES! ÇKA ESHTE BOLL,BOLL ESHTE E MOS E GEZOFSHI PER JETE E MOT...!

Kaq kesaj radhe nga une, Reshat Badallaj-Zhuriani,Zhur, krahina e Lumes, Republika e Shqiperise

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online"