Shpërthejnë akuzat e rënda: Të ndiqen nga qytetarët, bandat politike që bëjnë pazare për pushtet

Shpërthejnë akuzat e rënda: Të ndiqen nga qytetarët, bandat politike që bëjnë pazare për pushtet
Shpërthejnë akuzat e rënda: Të ndiqen nga qytetarët, bandat politike që bëjnë pazare për pushtet

Reshat Badallaj-Zhuriani

  • 07 prill 2020 - 15:39

“Se vërtetë janë të verbuar nga hajnia dhe lakmia për pushtet, në kohën kur Kosova si vendet tjera të botës ranë në shtratin e vdekjes nga Korona virusi, po them me përgjegjësinë morale, penale dhe juridike, këta dy me gjak serbi Hashim zeza që dëshiron edhe një mandat të dytë presidencial, dhe kopili i serbosllavisë, Isa Mustafa që synon ta drejton partia e tij qeverinë, i dhanë edhe një shtytje drejtë vdekjes shtetit dhe popullit të Kosovës”.

Analisti i njohur Reshat Badallaj, duke parë përpjekjet e partive politike që votuan rrëzimin e Qeverisë Kurti, që të bëjnë pazare mes tyre për ta krijuar një qeveri të re të përkohshme gjithëpërfshirëse, për të vazhduar mandatin e kësaj legjislature të re të dalë nga zgjedhjet e 6 tetorit të vitit të kaluar, thotë se ky është turpi më i madh në historinë e vendit partitë politika do ta lënë trashëgimi për të kaluarën e tyre të pistë. Sipas analistit Badallaj përgjegjësia për krijimin e një krize të dyfishtë, edhe politike edhe shëndetësore, përgjegjësia bije mbi kreun e Shtetit Hashim Thaçi i cili edhe këtë herë, fare lehtë e ka manipuluar liderin e LDK-së Isa Mustafa, nga loja me të cilin, Thaçi pretendon ta përfiton edhe një mandat të dytë presidencial.

“Pazaret e këtyre dy bandave,të hajnave më të rrezikshëm në Ballkan, dhe gjaku titist i dalë nga bishtat e UDB-së, nuk janë asgjë tjetër pos pazare të pista që e shkatërrojnë Kosovën. Këto dy banda faqezinjsh e hajnash, tradhtarësh, kanë qenë bashkë dhe nuk kemi parë ditë të bardha pos hajnisë, prandaj detyrë patriotike e çdo shqiptari është që duhet larguar në theqafje këta cuba dhe hafijesh, sepse Kosova do të jetë dele e zezë në mes të Evropës. Këta dy krye banda mafiozësh përpos mashtrimeve, hajnisë, tradhtisë, premtimeve boshe dhe asgjë nuk kanë bërë. Hashim zeza i Brojës, tinëzar, hajn dhe matrapaz bashkë me Kopilin e Titos, hajnin e diasporës dhe tradhtarin e Kosovës që ishte edhe krahu i djathtë i rrahmanzinjëve, pra Isa Mustafa, vetëm prapësina i kanë pru vendit”.

Analisti Badallaj thotë se nuk ka turp më kë të madh për këtë kastë politike, për këta që veten e quajnë lider e burrështetas, që në kohë të pandemisë, prodhojnë kriza e bëjnë pazare për pushtet, njëri për të marr qeverinë e tjetri, Hashim Thaçi për mandatin e dytë të Presidentit. “Se vërtetë janë të verbuar nga hajnia dhe lakmia për pushtet, në kohën kur Kosova si vendet tjera të botës ranë në shtratin e vdekjes nga Korona virusi, po them me përgjegjësinë morale, penale dhe juridike, këta dy me gjak serbi Hashim zeza që dëshiron edhe një mandat të dytë presidencial, dhe kopili i serbosllavisë, Isa Mustafa që synon ta drejton partia e tij qeverinë, i dhanë edhe një shtytje drejtë vdekjes shtetit dhe popullit të Kosovës”. Sipas Badallajt, gjëra të tilla të pista nuk ndodhin në asnjë vend tjetër të botës, përveç ne Kosovë, ku sundojnë zhvatësit dhe mafiozët.

“Është e dhimbshme dhe e dëmshme se si ranë hise Kosovës, që të drejtojnë timonin faqezinjtë, langonjtë, qelbësirat, hajnat dhe matrapazët, dhe kjo nga askush nuk është pritur sepse prej tyre nuk ka asgjë të mirë. Dhe sa të paturp janë këta qelbësira që akoma vazhdojnë kundër Kosovës dhe qytetarëve të saj pa e ndërruar udhën. Ky soj idiotësh që shkelën ligjet,shkelën Kushtetutën, nuk respektuan sjelljet se si mbrohet shteti por vrapojnë vetëm pas hajnisë taman si ata zagarët pas kockave, dhe merreni akoma marrin guximin të dalin para popullit këta të pafytyrë, këta maskarenj që jo shumë larg foli populli dhe ju tregoj se Kosova nuk është pronë private e këtyre dy me gjak serbi”.

Analisti Badallaj thekson se pavarësisht tregtisë politike që mundë të bëjnë partnerët e PAN-it me Hashim Thaçin dhe Isa Mustafën, ndëshkimi i popullit do të godet fuqishëm mbi marrëveshjet e tyre tinëzare për interesa personale dhe në interes të shtetit serb, në pritje të finalizimit të pazareve të nisura nga Hashim Thaçi. “Këta faqezinj janë të paguar nga serbët me para të majme për të shitur dhe tradhtuar vendin, sepse e dëshmuan se si i falën tokë Malit të Zi dhe tani presin të qesin gisht me bojë edhe për t´i dhënë Serbisë, por nuk do të kenë sukses. Prandaj, u bëjë thirrje të gjithë Kosovës nga brenda dhe jashtë, që të ngrihemi pa ngjyrime politike dhe pa dhunë kundër pazareve të pista në dëm të vendit dhe kombit’.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online"