Qeveria formohet me votat e "Listes Serbe" ose të PDK-së

Qeveria formohet me votat e
Qeveria formohet me votat e

Muhamet Kelmendi

  • 01 qershor 2020 - 21:42

Pas vendimit te Gjykates Kushtetuese nuk ka asgje ne rruge ne aspektin juridik qe mund te ndali formimin e Qeverise nga Kuvendi i Kosoves.
Natyrisht se ketij formimi juridik te Qeverise i duhen votat e domosdoshme per te u zgjedhur dhe per te funksionuar.
Minimumi i votave eshte 61.
Sa i kane mund edhe te llogaritet per te nxjerrur qendrimin e formimit te Qeverise.
LDK i ka 28 vota maksimalisht nese votojne edhe deputetet qe kane qene kunder mocionit. AAA i ka 13 vota dhe NISMA me AKR i ka 7 vota.
Teresisht bejne 48 vota. Ketej llogariten edhe 20 deputetet e minoriteteve, duke e perfshire edhe "Listen Serbe". Dhe, keshtu i kane votat per zgjedhjen e Qeverise.
Pa "Listen Serbe" jane 58 vota ne Kuvend. Nuk mund te krijojne Qeverine.
Por, mendoj se disa ose ndonje deputete i PDK-se do te votoj kete Qeveri. Vete PDK do te dali kunder dhe do te deklarohet per zgjedhje.
E ne anen tjeter, do te lejoje ndonje deputete per te vituar per Qeverine.
Keshtu fiton ne masa dhe dele si parti qe nuk funksionon me Thacin dhe nen dirigjimet e tij.
VV nuk ka mundesi juridike per te ndalur formimin e Qeverise.
Me 29 deputete nuk ndalet.
I mbeten protestat dhe format tjera qe une nuk mund ti planifikoj.
Deshiroj qe cdo gje te kaloj ne paqe dhe pagjederdhje.
Shteti i yne kerkon menquri dhe dialoge.
E kjo po mungon.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online"