Krymafiozët pazare me komandant mut.n !

Krymafiozët pazare me komandant mut.n !
Krymafiozët pazare me komandant mut.n !

Reshat Badallaj-Zhuriani

  • 05 qershor 2020 - 19:46

*Shpeshhere mendoj te foli me gazeten me te guximshme shqiptare "KOSOVA SOT", qe te me lene nje faqe dhe te mbaje pergjegjesin morale,politike dhe juridike, une personalisht RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI, qe kam shume kerkesa nga lexuesit.

*Pra, kush mund te thote se ky kryemafioz eshte kryetar shteti? Kryetar shteti eshte per te gjithe qytetaret e vendit,apo i nje bande politike? Perse ky krymafioz PADRINO gjithmone me pazare? A zgjodh president me pazare, ISA MUSTAFEN,me kopilin e Titos, hajnin e Diaspores, me shkaun dhe argatin e Rrahman Morines, kryetradhtarit, qe ne historine shqiptare hyri si EPOKA E RRAHMANZINJVE! Perse ky gjakzi sa here qe bie ne ZOR shkon ne stanin e tradhtareve qe quhet LDK DHE ATJE E LAN KUSURIN. Dhe, ky faqezi tani leshon edhe zagaret per te kafshuar helmueshem qytetaret e vendit.

*Kryecubat, shiten ÇAKOLLIN (ÇAKORRIN),Zhlebin, Kullen dhe tani jane ne pazare me gjakzinjt dhe pushkaxhinjt serbian per te shitur edhe gjymtyret tjera te tokes qe na ka lane i Madhi Zot hise

 

SHKRUAN:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI

 

Kjo çka ndodhw ne Kosove, nuk ndodhw ne asnjw vend te botes se qytetruar. Nejse, dihet boterisht se Kosova eshte ne duarte e bandave me te rrezikshme ne tere Ballkanin. Kryemafiozet qe jane shume me te rrezikshem se bandat e Zemunpoljes e kane kapur shtetin bashke me gjaksoret me te eger serbian, nipat e Dragutin Mihajloviqit, qe shqiptaret e njohin si çetnik Drazha. Kryebanditete dhe kryehajnat per te mos hetuar nga populli, jane kapur me mafio-oligarket per te shkatrruar deri ne themel buxhetin e shtetit dhe per te thithur jo vetem djersen por edhe gjakun e taksapaguesve, dolen pas shpine te bandes serbiane qe quhet Devolli dhe secili e perdoren si kuven,ate Ramiz Kelmendin, te dy nga Peja.

Kryebanditet dhe kryehajnat i turren Kosoves dhe digastereve te majme per te pasuruar hajnisht dhe u bene keta vagabonde shume me te kamur se sheiket e Dubait, u pasuruan per jo me pak se 20-30 breza se te  mos flasim per supermilionerw. Cubat, uzurpuan çdo gje te gjalle, zhdrypen nga fshatrat ku as shejtani nuk bene ve, atje ku i kane kullotur dhitw neper skerka dhe i´a mesyn shehrit. Ne Prishtine, ky soj bandash nuk i dinin as rruget dhe aty ndertuan shtepi me luksoze se te Bill Klintonit dhe ju nuk e dini se kjo faqe e zeze, kjo jashteqitje e kombit, kane shtepi edhe me pishina, me falni me BAZENE, se ku kuptojn keta gamarw fjalen pishinw.

Keta kryebandite dhe kryehajna para lufte nuk kishin as breke dhe as çorapw, por me mamezerre, me kercnime, e kapen pushtetin dhe leshuan RRJETIN TAMAN SI TE MARIMANGES dhe gelltitnin cdo gje te gjalle. Ne Kosove, nuk ka sistem gjyqesor,as prokurori. Ne fakt, ka per ata qe vjedhin nje gomar dru ne mal, nderkaq, kryebanditet e kane duarte e lira. Ndoshta ju kujtohet dhe sot mund t´i degjoni kur kryebanditet me te rrezikshem ne toke kunder Kosoves, per te tallur me popullin dhe per te perbuzur deri ne skajshmeri sepse mendonin se populli eshte thas me kashte dhe nuk kupton, ne mezlisht aty ku kishte plot mangup, vagabonde e bandite (mezlishtin, kjo fare e ndyre e quanin PARLAMENT),:"SHKONI NE PROKURORI!".Merreni me mend, se cfare tallje e ketyre bytheqirve!

Prandaj, ne historinw shqiptare deri me tani as nje BANDE MAFIOZE, qe disa trushperlarw e quanin edhe QEVERI, nuk e perfundoi mandatin deri ne fund.PERSE,FLISNI PERSE,JU VAGABONDW? Pastaj deri me tani, perse ne fund, u fusnin ne pazare dhe gjithmone "PO NA MUNGON NJE VOTE..."

U leshua ne gjahun e shtrigave  gjakziu, Hashimi i Haxhi Brojes,qe babai i tij mbante patllaken me leje serbe. Po, ku shkonte? Shkonte ne stanin, ku ka tradhtarw,spiun,atje ku akoma  u buron gjaku serb nder dej, te kopilat e Titos, qe quhet LDK. Me diten e pare, kur u themelua kjo bande udbashes LDK kam thene se jane shpirtshitur dhe kurre ne jeten time nuk ndryshoj, bile publikish dhash bakshish 5000 (pesemije), euro se kush gje ne kete planet me tradhtarw se keta LDK-JA. Nuk doli askush! Nga anet tona ne Zhur te krahines se Lumes, Republika e Shqiperise, kur flasish publikisht dhe nuk i jep ate qe ke premtuar njerezit t´i lene haberet te dera. Ne burrat e asaj krahine, nuk e zeme vetin as zorraxhi e as arpaxhik.

Kjo bande banditesh per hajni dhe per interesa te tyre personale nuk zgjedhnin mjete:NJOLLOSEN UÇK-EN, VODHEN SHTETIN, E SOLLEN GJYKATEN SPECIALE BILE EDHE NATEN SHKONIN PER TE NDERSYER QE TE VOTONIN e shume e shume menxyra te tjera. Dhe, shih per kete, keta bytheqire, nuk kishe fare dert qe ushtaret çlirimtar benin vetevrasje, jo me pak se 50 dhe keta qyqar, keta cuba, prane vetes afroni kelyshet e Jovica Stanishqit, udbash me libreza zyrtare qe kane vra e kane pre me sakice e hanxhar, kane dhunuar...

Se vertetw eshte keshtudy kryemafiozet Hashim i Haxhi Brojes bashke me Ramush ZHEZHEN E ZHOTI (Ramush zezen e Zoti) E MARROFTW,PAK PAS MESNATE I ZENE DEREN NJE FARE HAXH SHALES, dikur i paskan thene Komandant "TOPI", nderkaq, qindra letra me vijnW se nga sot ky komandant nuk quhet me Topi,po KOMANDANT MUTI. Hajde e gezofte emrin! Ky ka per te rene pishman ne kete bote dhe ne boten tjeter, se vota e keti edepzesi vendosi te futen me LISTEN E SHKIJVE. A do te kete fytyre te del ne sokak, a mendon se ka familje, a mendon se do shofin surratin e tij ne television dhe a mendon se...

 

Po, a ka pazar me te flleqtw se naten, doli BANDA E ZEZE DHE E NXORREN NJE QYQ,NJE TE MJERE,LAHIN APO DULEN (dikush i thote baci lah e dikush baci Dul), po me duket se po i quajkan Abdullah. Nuk duket burre me sherr, perkundrazi duket si burre i urte, i kulturuar,por, shyqyr Zotit qe nuk e di se kush jane ata kupuket,hajnat,mafiozet pas shpines se tij!

Eh, more baci Lah, a dini se te ishin gra;Hashim zeza,Ramushi i Zhokos (Gjokos), Isa kopili dhe langoi i Titos, do ta fusnin nje shtet ne GJAK,per kurveri, per pune te ushkurit!? Ik, sa nuk eshte vone dhe mos ik me marre te zeze nga kjo bote! Ik, nga kjo zezenaja se do te ndjek dora e mallkimit dhe emri yt nuk do te njihet me si Abdullah, por si DRAGISHA OSE ALEKSANDER!

Kaq kesaj radhe nga une, RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,krahina e Lumes, Republika e Shqiperise.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online"