Popull, shikoni banditët si e vjedhin shtetin dhe për tu kënaqur me dashnoret e tyre

Popull, shikoni banditët si e vjedhin shtetin dhe për tu kënaqur me dashnoret e tyre
Popull, shikoni banditët si e vjedhin shtetin dhe për tu kënaqur me dashnoret e tyre

Reshat Badallaj-Zhuriani

  • 12 gusht 2020 - 10:19

-Gratë ose burrat jashtëmartesorë, me para të Shtetit, do të kenë mundësi të shkojnë t’i shohin të dashurit e tyre në Hagë, në rast se ata do të ballafaqohen me akuzat e Gjykatës Speciale. Ky rregull është përcaktuar në Udhëzimin Administrativ për Mbështetjen e Nevojshme Financiare për anëtarët e ngushtë të familjes së personave të akuzuar potencial për krimet e pretenduara në procesin gjyqësor pran Dhomave të Specializuara. Ministri i Drejtësisë, Selim Selimi, (Minister QENEF v.a.) është kujdesur edhe për gratë dhe burrat jashtëmartesorë të të gjithë atyre që do të ballafaqohen me akuza nga Gjykata Speciale.Tani, marrin vendim qe te heqin edhe shpenzimet për punë lezeti dhe ushkuri me dashnoret..!! Oh, Zot po si mund të durohen kjo kope krye banditesh,krye kriminelesh e krye vagabondësh! Përse këto para nuk derdhen te ish ushtarët invalid që kanë lënë gjymtyrët kundër ushtrisë gjakatare kriminele serbe që zotëronte ushtrinë me moderne luftarake të kohës dhe ushtarët flinin në istikame dhe në vend të jastëkut kanë vurë grumbuj dheu ose gur dhe këta japin para për dashnoret që ju  vijnë nga bordelet ose vetëm një Zot e di!? Ehu, i Madhi Zot, sa i gëzuar jam qe nga dita e pare e deri me sot qe ne shkrimet e mia kam thëne se Kosova mjerisht nuk duhet te udhëhiqet nga grupet mafioze te kanaleve te nëntokës kriminale sepse nuk e meriton një gjë te tille. Jam shume i gëzuar qe po vërtetohet dite e me shume kur shkruja vite te tera se shtetin e kane kapur ne dore kryebanditet,kryehajnat,krye vagabondet dhe shikoni se nuk heqin dore per te plackitur kete popull te mjere deri ne palce dhe keta krye bandite akoma nuk ngopen duke i´a thithur jo vetem djersen por edhe gjakun e taksapaguesve duke u bere akoma me te kamur se sheiket e Arabise kjo kope krye idiotesh te peshave te renda, por te veshur ne xhaketen e shtetit. Isha i habitur dhe akoma jam aty ,kur nje grup njerzish kryebanditet e bandave i quajn kryetar te partive politike!Nejse, kane te drejt sepse nuk thuhet kot se :"Qeni leh,aty ku ha", pra keta lehin sepse kryebanditi i´a hedh per tok nje kocke dhe zagaricat dhe zagaret e lepijn. Fjalen e kam edhe te ajo kope harambashes e koqe kandari kur Malit te Zi i falen 8 e ca hektarë toke, Serbise po ashtu, jane duke i falur dhe duartrokisin per krye banditet e ketyre bandave...Pra, une nuk kam qene kurre ne jeten time anetarë i ndonje bande banditesh dhe qe nga fillimi kam njohur dhe nuk ka njeri qe mund te me detyroj te nderroj udhe, pra, kam njohur dhe njoh vetem ushtrine çlirimtare te kosoves te udhehequr nga heroi i kombit,adem shaban jashari dhe jo ate te burrave te shkinave dhe as ata te kryebanditeve dhe kumbara te klaneve te zemunpoljes,pra te "Rognerit", qe pameshire kjo bande dhe kelysh kurvash vodhen deri ne mish e asht fondet qe financonte populli: Dhe, keta burra kurvash, banonin neper hotelet me luksoze dhe bredhnin neper shtepitë publike. Dhe, kam qene me i zeshmi se nje njeri qe ka kapur mamzerren krahut kunder hordhive çetnike serbe dhe mercenarve rusë dhe sllavo-jugor dhe ne qofte se,nje minute ka veshur uniformen e uçk-es dhe ja ka dhene malit,e ka çitur shpirtin ne pazar "liri ose vdekje" meriton jo me pak se 1 mije euro,por, jo kryebanditet e burra qe i zmadhuan dhe bene ushtare me shume se qe ka kina dhe jo te shkretet qe perfituan gje, por, parat e tyre i morren keta kryevagabonde per interesa te tyre politike qe t´ia vjedhin voten per te kapur pushtetin... Kur jemi te Gjykata Speciale, gjithmone kam qene kunder kesaj Gjykate qe eshte kunder UÇK-es dhe kam qene kunder te gjithe atyre tradhtareve qe ngriten doren per te aprovuar ne mezlishtin e kadri topuzit dhe jo vetem kaq,por,ka patur burra kurvash qe kane bere trysni te shume njerze per te votuar kete gjykate duke baraspeshuar kriminelin me viktimen. Pra, keta burra kurvash jane me meritoret qe e sollen kete Gjykate dhe qe njollosen UÇK-EN dhe shikoni tani keta burra kurvash se si vajtojn taman si ata kurvat kur presin te semafori per hamshor!

Dhe, shikoni tani kjo kope banditesh me ata sistemin e kalbur e qenef qe po i thokan sistem gjyqesor. Eh, turpi nuk paska brir e keta langoj i vrafte nje kokeërr rufeje ne diten me diell. Ne ço shkrim kam qene kunder kesaj gjykate,por, do te duhej ne Kosove te themelohet gjykatë speciale kunder hajnise dhe vetem nje idiot do te perdorte fjalen dyshohet. Jo, nuk ka fjale dyshohet,por duhet burgosur te gjithe ata kryebandite te bandave politike, te gjithe ata krye vagabonde qe kane qene dhe jane te veshur ne xhaketen e shtetit.Pra, kjo murtaja e zeze do te duhej jo vetem te burgoseshin dhe denimi te jepej me se paku 25 vjete,por kesaj Kopeje krye banditesh do te duhej urgjentisht te konfiskohej pasuria qe e vodhen popullin. Shikoni se si e uzurpuan Prishtinen dhe qytetet tjera, krye banditet,krye kriminelet erdhen nga fshatrat qe atje as shejtrani nuk bene ve,nga atje qe i kane kullutur dhite neper skerka,nga atje qe deri dje kane ngrene sapunin per djath dhe u bene supermiliarderë dhe si mund te lejoj populli keta kryehajna dhe keta kryelehaqen qe te flasin per Kosovën dhe bile vrapojn pas pushtetit se ata zagaret pas kockave,sepse kjo kope krye banditesh e kane ne gjak hajnin....Tani, marrin vendim qe te heqin edhe shpenzimet per pune lezeti dhe ushkuri me rrospitë!!! Oh, Zot po si mund te durohen kjo kope krye banditesh,krye kriminelesh e krye vagabondesh! Perse keto para nuk derdhen te ish ushtaret invalid qe kane lene gjymtyret kunder ushtrise gjakatare kriminele serbe qe zoteronte ushtrine me moderne luftarake te kohes dhe ushtaret flinin ne istikame dhe ne vend te jastekut kane vure grumbuj dheu ose gur dhe keta japin para per dashnoret që ju  vijnë nga bordellet ose vetem nje Zot e di. Turp, turp,turp, per keta qelbësira dhe langonj qe vrapojnë pas hajnisë dhe lehin si qentë e rrahur pas hënës. Dhe krejt ne fund fare, po i´a përkujtoj se çka thonë kjo kope faqezinj dhe jashtëqitja e kombit:Gratë ose burrat jashtëmartesorë, me para të Shtetit, do të kenë mundësi të shkojnë t’i shohin të dashurit e tyre në Hagë, në rast se ata do të ballafaqohen me akuzat e Gjykatës Speciale. Per mua personalisht komentimi i mëtejme është i panevojshëm, per Ju nuk e di...!

Kaq kësaj radhe nga une, Reshat Badallaj-Zhuriani,krahina e Lumes, Republika e Shqipërisë”.

 Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".