Serbia kërcënon me luftë në Ballkan

Serbia kërcënon me luftë në Ballkan
Serbia kërcënon me luftë në Ballkan

Muhamet Kelmendi

  • 12 tetor 2021 - 21:23

Shkruan: Muhamet Kelmendi

Ka kohe dhe asnjehere nuk eshte ndalur dhe ndare shteti serb nga lidhjet tradicionale me shtetin rus.

Gjate historise ishin krijuar ludhjet dhe ato mbeten te tilla.

Serbia u krijua me ndihmen e ruseve. Ky shtet u zgjerua ne hapesiren shqiptare me ndihmen dhe me vendimet e Rusise dhe te Frances.

Ne Kongresin e Berlinit dhe ne Konferencen e Ambasadoreve u ndane mbi 1/2 e territorit shqiptar nga atdheu, Shqiperia, si dhe aneksuan Serbise, Malit te Ziv dhe Greqise.

Nga Nishi e deri ne Manastir dhe nga Piroti dhe Sanxhaku e deri ne Tivare iu ndane u ndane terrotoret nga shteti shqiptar. Tere jugu iu aneksua Greqise.

Kjo lidhje vazhdoj edhe ne dy lufterat boterore, pas LDB dhe ne shperberjen e Jugosllavise.

Edhe ne luften e fundit clirimtare ne Kosove ishte Rusia ne anen serbe. Pas luftes e perkrahi Serbine ne OKB, po e mbeshtet kudo ne bote dhe ka kohe qe po e aratose shtetin serb me arme.

Se fundit iu dhane Serbise ranke, aeroplone luftarak, helikoptere dhe raketa te mdryshme moderne.

Nuk ka fare randesi deklarata e kriminelit Vucic, Vulin e Dacic per atmstosjen e shtetit serb. Kjo po shihet.

Kete e dine te gjithe.

E dine ne UE, ne NATO dhe ne shtetet tjera,si ne SHBA e ne Angli.

Armatimi i Serbise behet kryesisht kunder shqiptareve si komb dhe Kosove si territor. Por, ky armatim eshte i drejtuar edhe kunder Bosnies e Hercegovines dhe Malit te Zi.

Ne Mal te Zi vec e ka pushtetin. Kete po e bene edhe ne Bosnie e Hercegovine.

Po zoteron ideja:

" Serbia eshte per bashkimin e botes serbe".

Nen kete ideologji serbomadhe dhe tipike fashiste dergoje Serbia ushtrine me Kosoven. Kercenoje me aeroplane e helikoptere luftark dhe beri deklrate per sulme udhtarake ndaj Kosoves.

Pra, Sebia ne kufi me Kosoven dergoje aeroplane e helikoptere, tanka dhe mjete tjera.

Kercenje me lufte.

Armatimi i Serbise eshte shume i rrezikshem per Kosoven.

Lidhja e Serbise me Rusine dhe e Greqise me Francen ne fushen ushtarake eshte kercenim per lufte te hapur ne Ballkan.

E kjo lufte drejtohet kunder shqiptareve. Ndaj duhet perukujdesje e shtuar dhe rritje te vigjilences. Natyrisht se kerkohen edhe lidhje me NATO-ne, me Angline e me SHBA-te.

Kosoves i duhen arme. Ketej kerkohet te futet ne jete obligimi ushtarak i tere qytetareve ne  Republiken tone.

Koha eshte. Kerkohet pune.

Shkrimet në këtë rubrikë nuk shprehin qëndrimet e gazetës "Kosova Sot Online".