Zbulimi tronditës: Dielli mund të shkatërrojë komunikimet në Tokë

  • 14 qershor 2019 - 08:28
Zbulimi tronditës: Dielli mund të shkatërrojë komunikimet në Tokë

Super flakët shkatërruese nga Dielli kërcënojnë të ndikojnë seriozisht në galaktikën e Tokës në 100 vjetët e ardhshëm, kanë bërë të ditur astronomët.

Ato janë shpërthime gjigante të grimcave të ngarkuara, energjisë diellore dhe rrezatimit kozmik nga sipërfaqja e yllit tonë.

Pishtarë të tillë kanë potencialin për të fshirë të gjithë rrjetin satelitor, për të ndërprerë komunikimin dhe për të ndërhyrë me rrjetin elektrik anembanë globit.

Ato janë shumë të rralla dhe ndodhin çdo disa mijëra vjet. Megjithatë, një ekip astronomësh amerikanë njoftoi tani se Dielli ynë ‘do të nxjerrë këta pishtarë’ para fundit të shekullit të ardhshëm.

Deri kohët e fundit, astronomët besonin se super-pishtari u prodhua nga vetëm yjet e reja dhe aktive. Studiuesit në Universitetin Kolorado Boulder tani kanë frikë se yjet më të mëdhenj dhe “të qetë” si tonat mund të prodhojnë shpërthime të tilla.

“Ky zbulim shokues është thirrje për zgjim për të gjithë në planetin tonë”, tha njëri nga hulumtuesit.

Ekspertët thonë se gjasat që Toka të goditet është e lartë, duke pësuar dëmtime në teknologji dhe mungesë energjie elektrike.

Astronomët së pari vunë re shenjat e këtyre flakëve super të fuqishme falë teleskopit kozmik Kepler, agjencisë amerikane NASA.

(Kosova Sot Online)