- Reçeta - Kosova Sot
Reçeta e Cekës: MISH I BARDHË PULE ME MUSTARDË

Reçeta e Cekës: MISH I BARDHË PULE ME MUSTARDË

PËRBËRËSIT:

6 fileta pule, 2 thelpinj hudhre, 1 lugë mustardë, 2 dcl verë të bardhë, gjalpë ose vaj, kripë, piper.

Filetat fërkohen nga të gjitha nanët me hudhër të shtypur, mnkripë, dhe rozmarinë. Skuqen në mnyndyrë të nxehtë nga të dyja mnanët. Largohen nga yndyra, në të cilën hidhet 1 lugë mustardë, npërzihet gjersa të tretet, pastaj nmhidhen verë dhe piper. Filetat mkthehen në yndyrë për t’u zier në zjarr të ulët, gjersa të zbuten. mShërbehen me burani, patate të mziera, bizele ose bishtaja.

(Kosova Sot)

4 orë e 57 minuta më parë
19/02/19