- Reçeta - Kosova Sot
Reçeta e Cekës: Salmon me salcë domatesh

Reçeta e Cekës: Salmon me salcë domatesh

PËRBËRËSIT:

4 fileta salmoni nga 150 gr, 3 dcl vaj ulliri, 1 qepë, 4-5 domate të mëdha, 2-3 thelpinj hudhre, kripë, 50 gr gjalpë, 1/5 kg spinaq të freskët, disa kokrra ulliri, majdanoz, 3 dcl verë të bardhë, 2 lugë uthull, 1 lugë gjalpë, 1 lugë miell, 2 dcl qumësht.

Çdo copë e salmonit pritet horizontalisht në tri fileta. Kriposen, u hidhet vaj ulliri dhe qëndrojnë në vend të ftohtë. Qepa e grirë në rende fërgohet 4 minuta në vajin në të cilin është marinuar salmoni. Shtohet hudhra, përzihet 2-3 herë dhe shtohen domatet e qëruara dhe të prera në katrorë të vegjël. Në zjarr të ngadaltë zihen domatet 40 minuta. Spinaqi i përvëluar e i kulluar fërgohet në gjalpë 2 minuta. Në një lugë gjalpë fërgohet mielli 1-2 minuta. Shtohet qumështi dhe, duke e përzier vazhdimisht, vlohet salca edhe 3-4 minuta gjersa të trashet. Në tepsi të lyer me yndyrë radhiten 4 fileta salmoni, mbi vihen fleta spinaqi, pastaj beshamelli e mbi të pureja e domateve. Prapë vihet nga një filetë salmoni, spinaq, beshamell dhe mbulohet me salmon.

Hidhen verë e uthull dhe futet\ në furrë të nxehtë me temperaturë 200 gradë C për t’u pjekur për afro 15 minuta. Salmoni i pjekur vendoset në 4 pjata e përreth, derdhet lëngu në të cilin janë pjekur. Zbukurohet me ullinj dhe fleta majdanozi. Në vend të beshamellit, mund të shtrohen copa të holla kaçkavalli.

(Kosova Sot)

2 orë e 32 minuta më parë
20/02/19