Reçeta e Cekës: Pite me presh - Reçeta - Kosova Sot
Reçeta e Cekës: Pite me presh

Reçeta e Cekës: Pite me presh

PËRBËRËSIT:

1 kg presh,

1/2 gotë ajkë,

1/2 kg petë për pite,

4 vezë,

1 lugë gjalpë,

150 gr margarinë,

 1 gotë ujë mineral,

 kripë.

Preshtë pastrohen nga gjethet e gjelbra. Pjesët e bardha të preshve priten imët dhe fërgohen me një lugë yndyrë, në tenxhere të mbuluar gjersa të zbuten. Hidhen kripë dhe ½ gotë ajkë. Në tepsi të lyer me yndyrë, shtrohen 3-4 petë një nga një duke i spërkatur me yndyrë dhe ujë mineral. Hidhet gjysma e preshve dhe vazhdohet në të njëjten mënyrë me petë, prapë presh dhe përfundojnë petët. Vezët tunden me ujin e mbetur dhe hidhen mbi petë. Tepsia futet në furrë të nxehtë në fillim me 220 gradë C, e pastaj ulet temperatura në 200 gradë C për t’u pjekur për 30 minuta. Nëse përgaditen 3 petë karmeri dhe shtrohen në tepsi, pastaj veprohet si më lartë dhe mbulohet me tri petë katmeri, atëherë pitja do të jet më e butë dhe e mirë.

(Kosova Sot)

1 orë e 14 minuta më parë
22/01/19